فراگیر پیام نور 93-94
مشاوره رایگان،ثبت نام، تکمیل فرم زیر جهت اطلاع از آخرین اخبار کنکور فراگیر پیام نور سال 93
نام و نام خانوادگي :
ايميل:
شماره تماس :
مقطع :
متقاضی رشته :

توسعه شهرنشینی و رشد شهرگرایی در سده اخیر، روز به روز به مسایل شهری ابعاد جدیدتری بخشیده است. امروزه مراقبت و هدایت توسعه شهری و ساماندهی مناطق پیرامون شهری از اهمیت وِیژه ای برخوردار گشته است.

طی دهه های 1335-1375 تعداد شهرهای ایران سه برابر شده و پیش بینی می شود که در سال 14000 شمسی این تعدادباز هم دو برابر گردد. تداوم این روند در آینده، مراقبت و هدایت توسعه های شهری را در دستور کار قرار داده و بر تربیت نیروی انسانی آگاه و کارا در سطوح مختلف شهرسازی تاکید می کند.
با توجه به این واقعیات، حرفه شهرسازی به عنوان متخصص میان رشته ای با تمام زمینه های علمی پایه ای و اصلی شهرسازی در تحصیلات دانشگاهی معنا می یابد. در مقطع کارشناسی ارشد شهرسازی تقویت مهارت فنی و کاربردی و همچنین تربیت نیروی انسانی کارا در سطوح مختلف اجرایی کشور در دستور کار قرار می گیرد.

تاسیس این دوره ضمن تحویل و ارتقاء کیفی آموزش تخصصی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته شهرسازی، مایه توسعه فنی وعلمی شهرسازی در جهت همگانی با رشد و تحول کشور خواهد گردید.

نقش و توانایی یا کارایی

شهرسازی در عین تخصصی بودن خود دارای خصلت میان رشته ای بوده با زمینه های گوناگون در سطوح روستایی، شهری و منطقه ای از یکسو و سطح فنی و انسانی و محیطی از دیگر سو در ارتباط می باشد. کارشناسان ارشد شهرسازی می توانند در فرآیند ساماندهی و بهبود فضاهای زیستی و محیط های زندگی نقش موثری داشته و با ارائه طرح های مختلف در مدیریت، طرح های و برنامه این فضا ها مشارکت نمایند این متخصصان به نسبت آموخته های خود قادر به تهیه و برنامه در سطوحی طرح های شهری و روستایی بوده و عملاً در فرآیند شهرسازی نقش و وظیفه حرفه ای خویش را ایفاء خواهند نمود

متخصصان شهرسازی با توجه به آموخته های خود می توانند در نهادهای مختلف شهرسازی کشور مانند دفاتر شهرسازی و فنی شهرداری ها، دفاتر فنی وزرات کشور، ادارت کل مسکن و شهرسازی، کارشناسی دادگستری،دفاتر فنی جهاد سازندگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همچنین دفاتر مهندسین مشاور شهرسازی و سایر نهادهای مرتبط با آن برای اجرای طرح های شهری کشور به کار پردازند.

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

نظریه های طراحی شهری (3 واحد)
گونه شناسی رویه ها و طرح هاجان لنگدانشگاه تهران

سیر اندیشه های شهرسازی(2 واحد)
شهرسازی تخیلات و واقعیاتفرانسواز شوایدانشگاه تهران

روش هاوفنون طراحی شهری (3 واحد)
رویکردی به سوی طراحی شهریماریون رابرتزعلم وصنعت


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد حسابداری :

ترم دوم  ( 9 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
تحلیل شکل و فضاهای شهری ( 2 واحد)کارگاه طراحی شهری 2 ( 3 واحد)
طراحی شبکه حمل و نقل درون شهری ( 2 واحد)سمینار ( 2 واحد)
کارگاه طراحی شهری 1 ( 3 واحد) بهسازی و نوسازی بافتهای قدیمی ( 2 واحد)
GIS سه بعدی ( 2 واحد)مباحث اجرایی طراحی شهری ( 2 واحد)


ترم چهارم هر دو گرایش :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد) + زیبایی شناسی شهری( 2 واحد)
آموزش محورمدیریت انرژی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) + زیبایی شناسی شهری( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


برچسب‌ها: شهرسازی
 

رشته میان رشته ای مدیریت رسانه، در دپارتمان های مختلف رویکردهای رسانه ای مختلفی دارد. در کشور ما این رشته در مقطع ارشد برای نخستین بار در سال 81 در دانشکده صدا و سیما اجرایی شد؛ و بر همین اساس رویکردی رادیو تلویزیونی دارد. این البته منحصر به کشور ما نیست؛ و در بسیاری از دانشکده های جهان مدیریت رسانه، با رویکرد رادیو تلویزیونی تنظیم و اجرا می شود. همچنین مدیریت شرکت های رسانه ای مبتنی بر روزنامه، در عصری که رسانه های جدید و رقبای محلی بازار پر رقابتی را ایجاد کرده اند؛ به عنوان یک مسأله و تخصص مطرح است؛ و دیگر صرفاً مالکان نمی توانند کار مدیریت را به عهده داشته باشند و مدیریت این رسانه نیز از دیگر ابعاد مدیریت رسانه به شمار می رود.

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
حقوق بین الملل ارتباط جمعی(2 واحد)درامدی بر حقوق ارتباط جمعی

محمدحسین بردبار ققنوس
مدیریت اسلامی (2 واحد)
مدیریت اسلامی

رضا نجاریپیام نور
ارتباط جمعی (2 واحد)مبانی ارتباط جمعی

محمد دادگران
فیروزه

زبان تخصصی (2 واحد)
زبان تخصصی علوم اجتماعیارجمندی- خلیلیپیام نور


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.

 

مهندسی محیط زیست - ارزیابی و آمایش سرزمین

در ایران رشته ی محیط زیست در شاخه علوم منایع طبیعی قرار دارد.محیط‌زیست یک رشته چند بخشی یا بین رشته‌ای است و آمیخته‌ای از علوم بیولوژی، اکولوژی، فیزیک، شیمی و جغرافیا می‌باشد. این گرایش تلاش می‌کند تا بین محیط انسان یا محیط شهری و محیط فراشهری مثل مرتع، جنگل و ... پل بزند تا بشر با استفاده از دانش روزافزون خود به نحوی عمل کند که با نیازها و امیدهایش هماهنگی بیشتری داشته باشد و در نهایت زندگی بهتری رابرای خود و آیندگان فراهم سازد.همچنین تلاش می‌کند تا با ارائه دانش و آگاهی‌های لازم درباره اکولوژی حیات وحش، اکولوژی دریاها، نحوه آلودگی محیط‌زیست، نحوه طراحی پارک‌های ملی و جنگلی و ... به حمایت و حفاظت از محیط‌زیست و حل مشکلات زیست‌ محیطی بپردازد.


ارگانهای مرتبط جهت اشتغال:

سازمان حفاظت محیط زیست- ادارات جهاد کشاورزی - منابع طبیعی- شهرداری و فرمانداری - هواشناسی - جنگل بانی- آموزش و پرورش- راه و ترابری- مسکن و شهرسازی- شرکت نفت- شرکت لوله سازی - شرکت فولاد- شرکت ملی حفاری - اداره و آزمایشگاه های آب و فاضلاب- کارخانجات صنایع غذایی.


منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش ارزیابی و آمایش سرزمین :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

مدیریت مهره داران و مناطق حفاظت شده ( 2 واحد)
بوم شناسی و مدیریت حیات وحش
منصور مصذاقی
دانشگاه امام رضا

آمایش سرزمین ( 2 واحد)
شالوده آمایش سرزمین مجید مخدومدانشگاه تهران

روش تحقیق  ( 2 واحد)
روش تحقیق در علوم زیستیعلیمحمد میرمحمدیجهاد دانشگاهی

تعیین ظرفیت برد زیستگاه ( 2 واحد)
مناطق حفاظت شده ایرانهنریک مجنونیانسازمان حفاظت
محیط زیست


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی :

ترم دوم  ( 8 واحد)ترم سوم ( 10 واحد)
سیستم اطلاعات جغرافیایی محیط زیست ( 2 واحد) روشهای پیشرفته آماری ( 3 واحد)
آلودگی صنعتی ( 2 واحد)ارزیابی اثرات توسعه ( 2 واحد)
ارزیابی سرزمین ( 3 واحد)سنجش از راه دور تکمیلی ( 3 واحد)
سمینار ( 1 واحد)کارگاه ارزیابی و برنامه ریزی ( 2 واحد)


ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورآمایش رایانه ای سرزمین ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) + نقشه های گیاهی کارتوگرافی ( 2 واحد)

شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی - فقه ومبانی حقوق اسلامی - مقطع کارشناسی ارشد

کمیته برنامه ریزی الهیات و معارف اسلامی به منظور تحقیق اهداف شورای عالی برنامه ریزی و با عنایت به نیازهای آموزشی، پژوهشی و کاربردی – در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، تربیتی، ارشادی، تبلیغی، قضائی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران ضروری دانست که با ملحوظ داشتن طرق رفع نیازهای مذکور، برنامه های درسی دوره کارشناسی و دکتری به شمار می آید، با توجه به دگرگونیهای که توسط این کمیته و با تصویب شورای عالی برنامه ریزی در این دو مقطع به عمل آمده مورد جرح و تعدیل کامل قرار دهد و برنامه و سرفصل دروس و منابع درسی کارشناسی ارشد را در پنج رشته تخصصی (علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، کلام و فلسفه اسلامی،ادیان و عرفان، تاریخ تمدن ملل اسلامی ) متناسب و منطبق با اهداف برنامه های گسترش و پیشرفت کشور در زمینه های مزبور باز بینی و بازنویسی نماید.
اهداف و مشخصات کلی برنامه، سرفصل دروس و منابع این که به تصویب کمیته برنامه ریزی الهیات رسیده بدین شرح است:
1- تعریف و اهداف : دوره کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی حلقه اصلی اتصال دوره های کارشناسی و دکتری این رشته ها در نظام آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران است که به منظور تحقق اهداف اساسی زیر به خدمات فرهنگی- آموزشی خویش ادا می دهد:
1-1- تربیت و تامین مربیان و مدرسان متخصص در مسائل حقوق و فقه اسلامی جهت جذب در دادگستری ودیگر نهادهای مشابه براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی
2-1- تربیت و تامین محقق در زمینه مطالعات و تحقیقات اسلامی در رشته های قرآن و حدیث، تاریخ و تمدن اسلامی، حکمت و کلام اسلامی و عرفان و ادیان.
3-1- تامین نیروی لازم و متخصص برای خدمت در رایزنیها ونمایندگیهای فرهنگی در خارج از کشور .
4-1- فراهم ساختن امکانات برای ارتقای سطح علمی و فرهنگی کارشناسان و صاحب منصبان دستگاهها و سازمانهای دولتی در زمینه مطالعات اسلامی.
6-1- افزایش امکان گزینش مطلوبتر دانشجو برای دوره های دکتری رشته های پنجگانه الهیات
7-1- جذب داوطلبان مطالعات و تحقیقات اسلامی از کشورهای دیگر جهان
8-1- فراهم کردن زمینه و امکانات تحصیل علوم ومعارف اسلامی برای علاقمندانی که امکان کسب این علوم و معارف در حوزه های علمیه برای آنان وجود ندارد.
بند هشتم اهداف مذکور اجمالاً به این نکته مهم و قابل توجه اشاره دارد که کیفیفت، روش، زمینه، مقدمات، طول دوره تحصیل و نحوه پذیرش و گزینش داوطلبان ورود به حوزه های علمیه و دانشگاهها با یکدیگر متفاوت است و هرچند به برکت انقلاب پر بار اسلامی روابط بالنسبه نزدیکی میان این دو بر قاره شده و گامهای بسیاری برای وحدت این نهادها برداشته شده، ولی جامعه اسلامی ایران، همچنان به خدمات سازنده و ضروری آنها نیاز دارد، زیرا شیوه های درس و بحث دانشگاهها که غالباً منطبق با شیوه های دانشگاهی جهان امروز است و اصول متبع در حوزه ها که مبتنی برسنتهای چند صد ساله جهان اسلام است هر یک نظر به اهداف خاص خود دارند که حصول ان اهداف خاص خود دارند که حصول آن اهداف جز از طریق شیوه ها و سنتها و نیز محیط مناسب خویش امکان پذیر نیست . تربیت فقهای برجسته تا نیب به مقام شامخ مرجعیت، وصول به درجه خبرویت در فقه و احراز سمت امامت جمعه و جماعت جز از طریق تعلیم و تعلم در حوزه تحقق نمی باید. در مقابل تربیت و تامین نیروهای انسانی متخصص در علوم اسلامی نیز که بتوانند نیازهای سازمانها و نهادهای دولت جمهوری اسلامی ایران را در چهارچوب قوانین و مقررات اداری و متناسب با مسائل علمی- فرهنگی جهان امروز مرتفع سازد. در دانشگاهها و موسسات عالی صورت می پذیرد. بنابراین وجود و حضور دوره های دانشگاهی الهیات و معارف اسلامی در کنار حوزه های علمیه قم، مشهد و... مکمل یکدیگر و هریک تامین کننده بخشی مهم از نیازهای علمی، فرهنگی، روحی و معنوی جامعه اسلامی ایرانند.

طول دوره تحصیل

مطابق مصوبات شورای عالی برنامه ریزی طول این دوره سه سال خواهد بود.

تعداد واحدها

32 واحد املی شامل
28 واحد درس تخصصی
و 4 واحد رساله تحقیقی


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش فقه و حقوق اسلامی کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

قواعد فقه 1 (2 واحد)
العناوين الفقهيهسید میر عبدالفتاح مراغیترجمه عباس زراعتموسسه النشر الاسلامي قم

فقه استدلالی 1
(4 واحد)
کتاب المکاسبشیخ مرتضی انصاریدارالحكمه (علامه)

زبان خارجی(2 واحد)
Encyclopedia of Islam
Essays on Major Concepts
سعید سبزیان-جمال نیکدستآدنا

آیات الاحکام(2 واحد)
كنزالعرفان في فقه القرآنجمال الدين المقدادابن عبدالله السيوريموسسه النشر الاسلامي قم


معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآن وحدیث - مقطع کارشناسی ارشد

به منظور تربیت و تامین نیروی انسانی متعبد وآگاه به فرهنگ معنوی اسلامی و با توجه به لزوم تحول در برنامه های درسی اقدام به تهیه و تدوین برنامه درسی کارشناسی ارشدشده است.
اهداف این برنامه عبارتند از:
1- عمق بخشیدن به آموزشهای قرآن و حدیث
2- ارائه برنامه های متناسب با نیازهای آموزشی روز
3- برقراری تناسب بین دو بخش قرآن و حدیث

طول دوره تحصیل

واحدهای درسی مجموعاً 32 واحد که 28 واحد آن آموزشی – پژوهشی و 4 واحد پژوهشی محض است. از این 4 واحد . یک واحد به سمینار پژوهشی و 3 واحد به پایان نامه اختصاص دارد.
شرایط ورود و پذیرش دانشجو
1- پذیرش دانشجو براساس مقررات و ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق آزمون کارشناسی ارشد سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود.
2- داودطلبان پذیرفته شده در مرحله اول (چند برابر ظرفیت ) موظفند در مصاحبه علمی شرکت کنند.
3- دانشجویان موظفند علاوه بر دورس این برنامه، دروسی را که لازم است نیز به عنوان پیشنیاز بگذارنند، در این دروس نمره قبولی در هر درس پذیرفته شده در میانگین نمرات دانشجو منظور نمی گردد.

مواد و ظرایب امتحانی
1- علوم قرآنی 4
2- تفسیر 4
3- علوم حدیث 4
4- زبان عربی 2
5-زبان انگلیسی

منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش علوم قرآن و حدیث:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

تاریخ حدیث(2 واحد)
تاریخ عمومی حدیثدکتر مجید معارفانتشارات کویر

تفسیر قرآن کریم 1 (2 واحد)
مجمع البیان(متن عربی)طبرسییکی از چاپ ها

علوم قرآنی 1
(2 واحد)
التمهيد في علوم القرآن(جلد اول)محمد هادی معرفتتمهید(قم)

روشهای تفسیری(2 واحد)
تفسیر و مفسرانمحمد هادی معرفتتمهید(قم)

تاریخ قرآن
(2 واحد)
تاریخ قرآنمحمود رامیارانتشارات امیر کبیرشهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
علوم تربیتی(مدیریت آموزشی - برنامه ریزی درسی)

لازمه پیشبرد هدفهای هر سازمان داشتن مدیران کاردان و شایسته است و چون بهبود زمینه های شایستگی مدیران همه سازمان ها و شاغلین دیگر به بهبود آموزش در سطوح مختلف تحصیلی بستگی دارد، بنابراین نیاز کشور و سازمان آموزش و پرورش به مدیران و برنامه ریزان آموزشی شایسته بیشتر احساس شده و اولویت می یابد لذا بمنظور بهبود کیفیت آموزش کشور اقدام به تنظیم برنامه در سطح کارشناسی ارشد گردید تا از این طریق برنامه ریزان و مدیرانی با بینشها، شناختها و مهارتهای لازم برای آموزش و پرورش کشور تربیت شوند.جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری مدیریت آموزشی :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

نظارت و راهنمایی(3 واحد)
نظارت و راهنمایی تعلیماتیكيت اچسون/ مرديت دامين گال
ترجمه: محمد رضا بهرنگي
نشر کمال تربیت

اصول برنامه ریزی آموزشی
(2 واحد)
دیدگاه های نو در برنامه ریزیفریده مشایخسمت

مکاتب فلسفی و آراء تربیتی(2 واحد)
مکاتب فلسفی و آراء تربیتیمحمد جعفر پاک سرشتسمت

اصول مدیریت آموزشی(3واحد)
مدیریت فرایند آموزشسرمدی-صیفپیام نورمنابع ترم اول دوره دانشپذیری برنامه ریزی درسی :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
اصول و روشهای
برنامه ریزی درسی ( 2 واحد)
برنامه ریزی درسی و رویکردها
اصول برنامه ریزی درسی
محمود مهرمحمدی
کورش فتحی
آستان قدس
ایران زمین

فناوری آموزشی پیشرفته
( 2 واحد)
کاربرد فناوری اطلاعات در تدریسبهمن زندیپیام نور

تعلیم و تربیت اسلامی ( 2 واحد)
نگاهی دوباره به تربیت اسلامیخسرو باقریمدرسه
کاربرد تئوریها در
برنامه ریزی درسی ( 3واحد)
روانشناسی تربیتیحسین لطف آبادیسمت


منابع ترم اول دوره دانشپذیری تحقیقات آموزشی :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
اصول و روشهای
برنامه ریزی درسی ( 2 واحد)
اصول برنامه ریزی درسیکورش فتحیعلم استادان

روانشناسی تربیتی ( 2 واحد)
روانشناسی پرورشی نوینعلی اکبر سیفدوران

فلسفه آموزش و پرورش ( 2 واحد)
مکاتب فلسفی و آراء تربیتیمحمد جعفر پاک سرشتسمت

روشهای ارزشیابی آموزشی ( 3واحد)
ارزشیابی آموزشعباس بازرگانسمت


نقش و توانایی یا کارایی مدیران آموزشی :

الف- شایستگی عهده دار شدن مسئولیت مدیریت آموزشی در تمام سطوح و مدارس شناخت اصول و فنون و مفاهیم مدیریت عمومی و آموزشی
ب- شناخت عوامل روانی فرهنگی اجتماعی و تربیتی در رابطه با مسئولیت مدیریت
ج- توانائی کاربرد روشهای مختلف تحقیق در تعلیم و تربیت
د- مهارت در کاربرد اصول و فنون مدیریت آموزشی
هـ - آمادگی برای ادامه تحصیلات بالاتر درجهت تامین کادر علمی دانشگاههای کشور

ضرورت و توانایی مدیران آموزشی :

تربیت کرشناسی ارشد مدیریت آموزشی با توجه به اهداف این برنامه حائز اهمیت بوده و دلائل زیر ضرورت آنرا ایجاب می نماید.
1- بهبود شایستگی و کیفیت مدیریت آموزشی موجود
2- پاسخ به نیازهای اساسی به مدیران آموزشی شایسته
3- بهبود کیفیت آموزشی از طریق استفاده از تسهیلات و امکانات آموزش مدارس
4- بکارگیری مدیریان متعهد و متخصص به منظور رشد بهبود نیروی انسانی موجود
5- ایجاد روحیه مثت و امنیت شغلی در سازمان برای سازندگی و توسعه

نقش و توانایی یا کارایی برنامه ریزان درسی :

1-توانائی انطباق برنامه آموزشی و درسی با مبانی اسلام ونیازهای افراد جامعه اسلامی و بازار کار
2-توانائی ارزیاب برنامه های آموزشی و درسی وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و آموزش عالی در ارتباط با فلسفه و اهداف آموزش و پرورش کل کشور
3-شناخت عوامل درونی – اجتماعی و تربیتی در رابطه با مسئولیت برنامه ریزی
4-توانائی تحقیق و مقایسه برنامه های آموزشی و درسی آموزش و پرورش با دیگر کشورهای پیشرفته جهان

ضرورت و توانایی برنامه ریزان درسی :

بنابر احساس ضرورت تربیت افراد متعهد و تخصصی که قادر باشند نظام آموزش و پرورش و برنامه های آموزشی و درسی آنرا و هر یک وهمه مقاطع تحصیلی مورد بررسی و تجریه و تحلیل قرار داده و طرح ها و برنامه های مناسب و اصولی رابرای ترمیم و یا تغییر برنامه ها ارائه نمایند. این برنامه کارشناسی ارشد در راستای تربیت و تامین نیروی انسانی مرود لزوم بشرح ذیل ارائه می گردد.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( 12 واحد)ترم سوم ( 14 واحد)
مکاتب فلسفی و آراء تربیتی(2 واحد)روشهای ارزیابی در برنامه ریزی درسی ( 2 واحد)
زبان تخصصی ( 2 واحد)مدیریت فرایند آموزش( 2 واحد)
آمار استنباطی پیشرفته ( 2 واحد)روشهای تدریس پیشرفته ( 3 واحد)
برنامه ریزی درسی پیش دبستانی ( 2 واحد)روشهای تحقیق پیشرفته ( 2 واحد)
نظریه های برنامه ریزی درسی ( 2 واحد)برنامه ریزی درسی دبستانی ( 2 واحد)
اصول و روشهای آموزش مداوم ( 2 واحد)برنامه ریزی درسی راهنمایی و دبیرستان ( 2 واحد)

ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورعلوم تربیتی حدود و قلمرو آن ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( 10 واحد)ترم سوم ( 11 واحد)
فلسفه مدیریت آموزشی ( 3 واحد)آمار استنباطی در مدیریت آموزشی ( 3 واحد)
تئوریهای سازمانی مدیریت ( 3 واحد)اصول مدیریت اسلامی ( 2 واحد)
تجزیه و تحلیل سیستمها ( 2 واحد)مدیریت نیروی انسانی ( 3 واحد)
روابط انسانی در سازمانهای آموزشی ( 2 واحد)روشهای تحقیق در مدیریت آموزشی ( 3 واحد)

ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورکاربرد تئوریها و اصول یادگیری در برنامه ریزی درسی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

معرفی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی - مطالعات کتابخانه های عمومی

آثار و نوشته های بزرگان علم و ادب یکی از اساس ترین عوامل شناخت و انتقال فرهنگ یک کشور یا جامعه به جوامع دیگر بوده است. کتابخانه ها از دیرباز به عنوان مراکز نگهداری و اشاعه این آثار و میراث فرهنگی شناخته شده اند. تحولات جوامع بشری در طول قرون اخیر از جمله پیدایش صنعت چاپ، انقلاب صنعتی، دگرگونی شیوه های آموزش، تاثیر نتایج تحقیقات در توسعه و رشد اقتصادی – اجتماعی و پیشرفتهای سریع و اعجاب آور علوم و فنون و پژوشهای مبوط، هریک به نوبه خود تاثیری عمیق در رشد حجم منابع چاپی و غیر چاپی اطلاعاتی داشته است. هر چند فراوانی انتشارات و اطلاعات کار آموزش و پژوهش را ساده می کند ولی در عین حال سبب بروز اشکالاتی در دسترس به منابع اطلاعاتی مورد نیاز می شود و این مسئله می تواند جریان پیشرفتهای فرهنگی و گسترش آموزش و پژوهش در زمینه های گوناگون راکند یا مختل سازد.
توجه به اهمیت افزایش سطح فرهنگ عمومی و ترویج کتابخوانی افراد جامعه ضرورت تحقیق و توسعه و شناخت بیشتر هویت فرهنگی از یک سو و افزایش سریع حجم اطلاعات از سوی دیگر، ایجاد و توسعه کتابخانه ها و مراکز اسناد و مدارک را به عنوان کانون گرد آوری و اشاعه اطلاعات ضروری ساخته است.
در شرایط فعلی که کشور ایران باید در جهت بازیابی هویت فرهنگی خویش و استقلال علمی و فنی و حصول خودکفایی اقتصادی گام بردارد کار بهره گیری درست و به موقع از اطلاعات علمی و فنی ودقیق و روز آمد و نیز استفاده از میراث غنی فرهنگ گذشته باید جدی گرفته شود. در این رابطه کتابخانه ها و مراکز اسناد و مدارک وظیفه دارند تا با توجه به نیاز ویژگیهای جامعه استفاده کننده، به انجام نقش و رسالت خویش بپردازدند. مراکز اسناد و مدارک در زمینه های مختلف موضوعی و تخصصی اطلاعات مورد نیاز پژوهندگان را گرد آوری و تجریه و تحلیل نموده و آماده استفاده میکنند. کتابخانه دانشگاهی به عنوان پیشتیبان برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، کتابخانه های آموزشگاهی به عنوان تقویت کننده برنامه های درسی و کتابخانه های عمومی در جهت افزایش فرهنگ و دانش عمومی می توانند خدمات و منابع لازم را فراهم آورند. برای ایجاد تجهیز و اداره اینگونه کتابخانه ها و مراکز اسناد و مدارک ونیز ارائه خدمات اطلاعاتی لازم، آموزش نیروی انسانی در سطح کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف امری ضروری است.

طول دوره تحصیل

متوسط طول دوره کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی شامل 4 نیمسال تحصیلی(2 سال) بوده و حداکثر آن طبق ضوابط پیش بینی شده در آئین نامه های مصوب وزارت فرهنگ و آموزش عالی خواهند بود.
طول هر ترم 17 هفته و معادل یک نیمسال تحصیلی است، زمان هر واحد درسی از نوع نظری 17 ساعت، از نوع عملی 34 ساعت و کارورزی و کارآموزی حداقل 68 ساعت در طول ترم می باشد. کاروزیها در کتابخانه ها و مراکز اسناد متناسب با گرایش تخصصی دانشجو انجام می گیرد.

تعداد واحدها

تعداد واحدهای دروس دوره کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی 32 واحد بشرح زیر است>
- دروس عمومی 2 واحد (الزاماً دانشجویانیکه در دوره کارشناسی نگذرانده اند)
- دروس اختصاصی 4 واحد
این دروس در تمام گرایش های دانشگاهی، آموزشگاهی، عمومی و اطلاع رسانی یکسان است.
- دروس اختصاصی اجباری 12 واحد
- دروس اختصاصی اختیاری 8 واحد
- سمینار (تهیه مقاله و نقد مطالب) 2 واحد
- کارورزی 2 واحد
- رساله (پایان نامه ) 4 واحد
یادآوری: دانشجویانی که از رشته های غیرکتابداری در مقطع کارشناسی ارشد این رشته پذیرفته می شوند علاوه بر 32 واحد فوق باید طبق جدول شماره 3 دروس پیشنیاز را بگذرانند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

مبانی کتابداری (2 واحد)
مبانی مطالعات اطلاع رسانی جون لستر والس چاپار

روش تحقیق (2 واحد)
روش های پژوهش در کتابداری و اطلاع رسانی کریشان کومارکتابخانه ملی

کتابخانه ها و جامعه اطلاعاتی (2 واحد)
جامعه اطلاعاتی،اندیشه های بنیادی کاظم معتمد نژاد
میراث قلم

آمار در کتابداری (2 واحد)
مفاهیم و روش های آماری ریچارد جانسوننشر دانشگاهینقش و توانایی یا کارایی

وظایفی که قابلیت انجام آنها از فارغ التحصیلان این سطح از علوم کتابداری انتظار می رود عبارتند از :
1- برنامه ریزی واداره انواع کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی
2- انجام امور تخصصی، فنی و خدماتی کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی
3- نظارت و کنترل فعالیتها، رفع اشکالات فنی و تخصصی
4- اجرای امور پژوهشی در مسائل کتابداری و اطلاع رسانی


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
روانشناسی عمومی

در حال حاضر به علت کمبود بسیار شدید متخصص در سطوح مختلف در روانشناسی عمومی و پژوهشی و آموزشی برای مراکز تشخیص و درمانی در موسسات آموزشی و پژوهشی و مراکز توانبخشی و پیشگیری، ضرورت فوری عاجل ایجاد چنین برنامه ای احساس می شود.این کمبود های حیاتی، جمهوری اسلامی ایران را موظف دارد که مساله تربیت متخصص در این زمینه و دراین سطح و بالاتر از آن را به نحو بسیار جدی مورد عنایت وتوجه قرار دهد.

نقش و توانایی یا کارایی

- ارائه خدمات روانشناسی در مراکز و موسسات مربوطه
- فعالیتهای پژوهشی در زمینه های مختلف روانشناسی عمومی
- قبول مسئولیتهای خدماتی و پژوهشی در موسسات دولتی
- آموزش در مسائلی که مربوط به ارائه خدمات پژوهشی و روانشناسی میشود
- آمادگی برای تحصیلات بالاتر در جهت تامین کادر علمی دانشگاهها و سایر مراکز پژوهشی


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
روان شناسی عومی پیشرفته(3 واحد)زمینه روانشناسی هیلگارد

براهنی و همکاران رشد
روان شناسی رشد پیشرفته (2 واحد)
رشد انسان(از تولد تا مرگ)

ترجمه:مهشید فروغانارجمند
روان شناسی اجتماعی پیشرفته(2 واحد)روان شناسی اجتماعی
روان شناسی اجتماعی کاربردی
مولف: رابرت بارون- كريمي
آبراهام بونک
- مجید صفارنیا
نشر روان
متون تخصصی(2 واحد)
متون روانشناسی به زبان انگلیسی
کمر زرینپیام نورجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 12 واحد)ترم دوم ( 11 واحد)
روشهای آماری پیشرفته ( 3 واحد)روشهای تحقیق پیشرفته ( 3 واحد)
انگیزش و هیجان ( 2 واحد)روانشناسی سلامت پیشرفته ( 2 واحد)
روانشناسی کودکان استثنایی ( 3 واحد)نظریه های یادگیری ( 2 واحد)
پسیکوفیزیولوژی ( 2 واحد)روانشناسی شناختی ( 2 واحد)
مباحث جدید آسیب شناسی روانی ( 2 واحد)نظریه های شخصیت ( 2 واحد)

ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروانشناسی بالینی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی - مقطع کارشناسی ارشد

هدف اساسی در برنامه کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی ایجاد مهارتهای کافی است در زمینه های مختلف ادبی و بلاغی و دستوری و اصطلاحات علوم مختلف در متون ادبیات فارسی در سطحی که پژوهندگان این دوره بتوانند کارهای تحقیقاتی را در این طریق بنحو ارزنده ای انجام دهند و تدریجاً صاحبان نظر و متخصصانی در جنبه های مختلف زبان و ادبیات فارسی گردند.

طول دوره تحصیل

طول دوره تحصیلی در کارشناسی ارشد برای رشته زبان و ادبیات فارسی دو سال نیم یا پنج نیمسال در نظر گرفته شده است. طول هر نیمسال هیجده هفته و هر واحد درسی بمدت هفده ساعت در یک نیمسال خواهد بود. و شکل نظام واحد می باشد.

تعداد واحدها

تعداد کل واحدهای درسی این برنامه سی و دو واحد است و تماماً نظری خواهد بود. این واحدهای درسی درسی بصورت زیر تکنیک شده است:
1- دروس اصلی 8 واحد
2- دروس تخصصی 20واحد
3- دروس انتخابی 4 واحد
جمع 32 واحد 

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری زبان و ادبیات فارسی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

نظم فارسی(1)شاهنامه(2 واحد)
شاهنامه فردوسی (جلد سوم)تصحیح جوینیدانشگاه تهران
عربي( 1)صرف ونحو (2 واحد)مبادي العربيه- جلد چهارم
رشيدالشرتوني ، ترجمه و تلخيص مجيدسرمديانتشارات علمی
نثر فارسي ( 1) تاريخ بيهقي(2 واحد)تاريخ بيهقي: جلد اولخليل خطيب رهبرمهتاب

زبان تخصصی خارجی(2 واحد)
زبان خارجي تخصصي 1پدرام ميرزائيپيام نورمنابع ترم اول دوره دانشپذیری در گرایش ادبیات مقاومت:نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

تحقیق در متون نظم ادبیات مقاومت ایران(2 واحد)
شاهنامه فردوسی (جلد سوم)تصحیح جوینیدانشگاه تهران
صرف ونحو عربي (2 واحد)مبادي العربيه- جلد چهارم
رشيدالشرتوني ، ترجمه و تلخيص مجيد سرمديانتشارات علمی

تحقیق در متون نثر ادبیات مقاومت ایران(2 واحد)
گزیده تاریخ جهانگشای جوینیمجید سرمدیپيام نور

زبان تخصصی (2 واحد)
زبان خارجي تخصصي 1پدرام ميرزائيپيام نور


منابع ترم اول دوره دانشپذیری در گرایش ادبیات کودک و نوجوان:
نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
زیبایی شناسی ادبیات
کودک(2 واحد)
از این باغ شرقی نظریه های نقد شعر کودک و نوجوانپروین سلاجقهکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
روش تحقیق در ادبیات کودک و نوجوان(2 واحد)مبانی نگارش علمییزدان منصوریانکتابدار

کودک و تفکر خلاق(2 واحد)
آموزش تفکر به کودکانرابرت فیشر-ترجمه مقدم-نجاریانرسش

زبان تخصصی(2 واحد)
زبان خارجي تخصصي 1پدرام ميرزائيپيام نور

نقش و توانایی یا کارایی

فارغ التحصیلان این دوره قادرند در قسمتهای فرهنگی و توسعه علوم ادبیات فارسی از قبیل بنیادهای تدوین کتب درسی و بنیادهای پژوهشی در زمینه های مختلف ادب فارسی ایفاء وظیفه نمایند و نیز در وزارتخانه و موسسات جمهوری اسلامی به بنوعی نیاز و ارتباط با زبان و ادب فارسی دارند. از آن جمله: رسانه های گروهی مطبوعات- موسسات تالیف و ترجمه و امثال اینها.

ضرورت و توانایی

با مطالب یاد شده در مقدمه و دربخش مربوطه به نقش و توانائی، ضرورت و اهمیت رشته زبان و ادب فارسی در سطح کارشناسی ارشد کاملاً روشن می شود با توجه به این مهم که جهت آماده ساختن افرادی که در آینده بتوانند امانتهای وزین ادب فارسی را از طریق تعلیم در موسسات عالی آموزش جمهوری اسلامی به نسلهای بعد انتقال دهند یگانه راه آن تحقیق و تتبع عمیق و تحصیل مهارتهای شایسته در این امانتهاست. اهمیت این دوره از جهت آماده ساختن متخصصان و صاحبنظران در رشته زبان و ادب فارسی نیز ثابت است.


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
زبان‏شناسى، علم بررسى زبان انسان و توصيف ساختها و قواعد حاكم بر آن است. اين علم از رشته‏هاى بنيادى دانش جديد است. هدف اين دوره تربيت مدرس و محقق زبان شناسي است تعداد واحدهاي درسي اين دوره 32 واحد ( 28 واحد دروس نظري و 4 واحد پايان نامه ) است.        هم اكنون شمار دانشجويان مقطع دكتري اين رشته  10 تن است.

معرفی رشته زبان شناسی همگانی - مقطع کارشناسی ارشد

نظر به گسترش و پیشرفت قابل ملاحظه علم زبان شناسی نوین و اهمیت دستاوردهای نظری و کاربردی آن و با توجه به نیاز کشور به تربیت زبانشناسان متخصص برای ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی بیشتر به لحاظ وجود مسایل زبانی در ایران به عنوان یک کشور چند زبانه، تهیه طرح آموزشی جدید در رشته زبان شناسی همگانی به عهده کمیته تخصصی زبان شناسی گذاشته شد. این کمیته به تهیه پیش نویس برنامه آموزشی جدید برای دوره کارشناسی ارشد زبانشناسی همگانی پرداخت و در مراحل مختلف پیش نویس مزبور را به نظر خواهی متخصصان در دانشگاهها و موسسات پژوهشی گذاشت. طرح حاضر شکل اصلاح شده و نهائی آن پیش نویس است.
مشخصات کلی برنامه و سرفصل دروس کارشناسی ارشد رشته زبانشناسی همگانی به شرح زیر به تصویب شورایعالی برنامه ریزی رسید.

طول دوره تحصیل

دوره کارشناسی ارشد رشته زبان شناسی همگانی حداقل 5 نیمسال تحصیلی با احتساب یک نیمسال برای دروس پیش نیاز کمبود و به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته است. تعداد واحدهای لازم برای فراغت از تحصیل در این دوره 28واحد (دروس پایه، تخصصی، اختیاری و پایان نامه ) است. با احتساب 10 واحد دروس کمبود تعداد کل واحدها 48 می باشد.

تعداد واحدها

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد زبان شناسی همگانی علاوه بر 2یا 4 واحد دروس عمومی ( در صورتیکه آن دروس را در دوره کارشناسی نگذارنده باشند) مجموعاً 24 واحد دروس تخصصی و 4 واحد پایان نامه به شرح زیر خواهند گذراند:

تعداد کل واحدهای درسی برای فراغت از تحصیل در دوره کارشناسی ارشد زبان شناسی همگانی 42 واحد (شامل 38 واحد از دروس اختصاصی و 4 واحد از دروس عمومی) است. دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد زبانشناسی همگانی پذیرفته می شوند قبل از انتخاب واحدهای دروس تخصصی باید با تشخیص گروه زبانشناسی مربوط تا 10 واحد درس کمبود را (علاوه بر سی و هشت واحد دروس تخصصی )بگذرانند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

مبانی زبان شناسی(2 واحد)
درآمدی بر زبان شناسی معاصر
ويليام اُگرادي ، ترجمه علي درزی
سمت
تاریخ زبان شناسی (2 واحد)تاریخ مختصر زبان شناسی
روبینز، ترجمه : علي محمد
حق شناس
سمت

تطور زبان فارسی(2 واحد)
تاریخ زبان فارسی
محسن ابوالقاسمی
سمت

زبان تخصصی(2 واحد)
Chomsk'y Universal Grammar
Essential Introductory Linguistics
Cook and Newson
Hudson
رهنما
ام القران


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
آموزش زبان انگلیسی

هدف از تشکیل دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی تربیت افراد واجد صلاحیت برای تدریس زبان انگلیسی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و برآوردن نیازهای جامعه از نظر نیروی انسانی متخصص در زمینه تحقیق در مسایل آموزش زبان و ترجمه متون مختلف انگلیسی بزبان فارسی و بالعکس و یلا دیگر مشاغل مربوط میباشد. کسانی که برای این دوره انتخاب میشوند ضمن تکمیل معلومات قبلی خود راجع به جنبه های مختلف زبان بطور اعم، زبان بطوراخص، با اصول نظری، و روشها و شگردههای تدریس این زبان در دانشگاهها ایران بعد از انقلاب و با عنایت به نیازهای جامعه، آشنایی مطلوب حاصل میکنند.

ویژگی های دوره

1- دوره کارشناسی ارشد آموزشی زبان انگلیسی بصورت ناپیوسته (مستقل)است بدین معنی که فارغ التحصیلان دوره کارشناسی زبان انگلیسی با توجه به شرایط عمومی و اختصاصی رشته که هنگام پذیرش دانشجو اعلام خواهد شد میتوانند در صورت تمایل بلافاصله وارد این دوره شوند.

2- بطور کلی بخش عمده این دوره را آموزش نظری تشکیل می دهد مضافاً باینکه دانشجو میبایستی در پایان دوره به تهیه و تدوین رساله نیز مبادرت ورزد.

3-در تنظیم دروس اختصاصی کوشش برآن شده که به دانشجویات امکان تخصص در زمینه آموزش زبان انگلیسی داده شود و در عین حال قادر باشد اطلاعاتی کافی در سایر زمینه های کسب نماید.

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری آموزش زبان انگلیسی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
مسائل زبان شناسی(2 واحد)Chomsky’s Universal Grammar
Essential Introductory Linguistics
Cook & Newson
Cover Hudson
رهنما
ام القران

آوا شناسی آموزشی(2 واحد)
A Course in Phonetics(5 thedPeter Ladefogedجنگل
روش تدریس زبانهای خارجی(2 واحد)Under standing langnage Teaching B. Kumara- vadiveluLawrence

روش تحقیق(2 واحد)
1-undersatanding research in second language learning
2-doing second language research
1-James Dean Brown
2-James Dean Brown & Theodore s.Rodgers
1-cambridge
2-oxfordجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد روانشناسی در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( 13 واحد)ترم سوم ( 12 واحد)
نگارش پیشرفته ( 2 واحد)انگلیسی با اهداف ویژه( 2 واحد)
اصول و روش تدریس مهارتها ( 2 واحد)تدریس عملی ( 2 واحد)
آزمون سازی زبان خارجی ( 2 واحد)تهیه و تدوین مطالب درسی ( 2 واحد)
روش تحقیق در مسائل آموزش زبان ( 3 واحد)ترجمه متون اسلامی ( 2 واحد)
روانشناسی زبان ( 2 واحد)سمینار ( 2 واحد)
زبان شناسی مقابله ای ( 2 واحد)تجزیه و تحلیل کلام ( 2 واحد)

ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورزبانشناسی کاربردی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

معرفی رشته جغرافیای طبیعی - گرایش اقلیم شناسی در برنامه ریزی محیطی - مقطع کارشناسی ارشد

رشد شدید جمعیت و لزوم بهره گیری از منابع و توانهای طبیعی بویژه با سرعتی شتابان مسایل مهمی را در مورد زیستگاههای بشری بوجود آورده است.
این مشکلات در روابط زندگی شهری، روستایی و ... بروز آثار و پیامدهای گوناگونی در رشد ناهماهنگ جمعیت، تغییر نسبت روستانشینان و شهرنشینان، نابسامانیها و آشفتگیهای نامطلوب در مکان گزینی های صنعتی، خدماتی و... داشته است بگونه ای که سیستمهای محیطی قادر به ایفای نقش خود نبوده و شرایط زیست محیطی به آستانه و مرزهای بحران میل کرده است.
امروزه توجه به مسایل زیست محیطی که بیشتر ناشی از عدم برخورد حکمیانه وعلمی با ساماندهی فضایی و شناخت عوامل و ساختارهای سیستمهای محیطی است برهیچ کس پوشیده نیست به نحوی که این مساله را در ابعاد بین المللی مطرح فعالیت و کوشش هماهنگ در وضع آن تجویز می شود. مشکل زیست محیطی در عصر ما ازآن چنان اهمیتی برخوردار است که مسایلی چون رشد، توسعه و تکنولوژِ را نیز تحت الشعاع قرارداده و به همین خاطر بیشتر برنامه ریزان می کوشند تا الگوهایی از توسعه و رشد را ادامه دهند که محیط به عنوان اصلی در چارچوب دیده شده باشد و از تجردگرایی های صرف اقتصادی پرهیز شده باشد.
با این تفاصیل مسایل زیست محیطی در برنامه های توسعه کشور بویژه دوره های در حال توسعه همواره با عظمت همراه بوده است. محیط تنها پدیده ای در جهان ماست که هم از فقر و هم از غنی، هم از توسعه و هم از عقب ماندگی دچار خسران و زیان شده است.
بدون تردید تجارب کشورهای پیشرفته در این زمینه می تواند عبرت انگیز باشد واکنون که ما شالوده های اولیه و اصلی توسعه فضایی را بنا نهاده ایم بجا خواهد بود که مسایل محیطی را در برنامه ریزی های خود تعریف و جایگاه آنرا تعیین نماییم.

طول دوره تحصیل

طول دوره کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی برابر آیین نامه های آموزشی دوره کارشناسی مصوب شورایعالی برنامه ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی (آذرماه 1368 ) خواهد بود. طول هر نیمسال تحصیلی 17 هفته آموزش کامل می باشد. مدت هر واحد درس 17 ساعت و عملی و آزمایشگاهی 34 ساعت خواهد بود. حداقل 20 روز مسافرتهای پژوهشی در طول دوره انجام خواهد شد.

تعداد واحدها

کل واحدهای درسی این دوره 32 واحد درسی به قرار زیر است:
دروس کمبود تعداد کمبود بنا به تشخیص گروه آموزشی ذیربط در چهارچوب ماده 7 آئین نامه آموزشی کارشناسی ارشد خواهد بود.
1- دروس کمبود 14 واحد
2- دروس پایه 10 واحد
3- دروس تخصصی 16 واحد
4- پایان نامه 6 واحد

مواد و ضرایب امتحانی
1- اقلیم شناسی ضریب 2
2- اقلیم ایران ضریب 2
3- ژئومورفولوژی ضریب 1
4- هیدرولوژی ضریب 2
5- فلسفه جغرافیا ضریب 1

نقش و توانایی یا کارایی

تربیت شدگان این رشته ضمن آنکه به نحوه عملکرد سیستمهای جوی آگاهی لازم را بدست می آورند توانایی ارزیابی عکس العمل های سیستمهای اقلیمی در برابر طرحهای توسعه را دارند و این تواناییها ما را در مدیریت بهتر منابع خاک، کنترل آلودگیها ی شهری و صنعتی تعریف آستانه های بحران کشاورزی و برنامه ریزیهای کشت، تبیین معماری مناطق مختلف، تعریف بسیاری از استاندارهای صنعتی برای مناطق مختلف جغرافیایی محاسبه ضرایب آسایش انسانی، مقادیر و نحوه تامین انرژی سرمایش و گرمایش مناطق و میزان پالایندگیهای محیطی یاری خواهد داد.

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش اقلیم شناسی کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش اقلیم شناسی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
روش تحقیق در آب و هوا شناسی(2 واحد)روش رساله نویسی در جغرافیا و علوم مرتبطپارسونز-ترجمه:محمدیدانشگاه تهران
مبانی آب و هوا شناسی
سینوپتیک
(2 واحد)
اقلیم شناسی سینوپتیکعلیجانیسمت

هیدرولوژی پیشرفته(2 واحد)
اصول هیدرولوژی کاربردیامین علیزادهآستان قدس رضوی

مدیریت و برنامه ریزی محیطی
(2 واحد)
1-برنامه ریزی و توسعه منطقه ای(فصل4)
2-کاربری زمین(فصل3و4)
3-برنامه ریزی محیطی برای توسعه زمین(بخش1و2)
1-کلانتری
2-جی-آر_کالاگان-ترجمه:طبیبیان
3-کاترین هیگینز
1-خوشبین
2-دانشگاه تهران
3-
دانشگاه تهران
معرفی رشته جغرافیا - برنامه ریزی شهری - مقطع کارشناسی ارشد

باتوجه به سیاستهای وزارت فرهنگ و آموزش عالی در مورد فراهم آوردن امکانات تحصیل در دروه های عالی و تشویق و تقویت پژوهشهای علمی و هنری در داخل کشور و با عنایت به تجربه یک دوره بیش از 15 سال تربیت کارشناس جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دوره کارشناسی ارشد این رشته دایرمی گردد.

طول دوره تحصیل

این رشته برای یک دوره 3 ساله طرح ریزی شده و براساس برنامه تنظیمی دارای جامعه اساسی بوده و از تخصص های مختلف بهره می گیرد. با عنایت به حالت میان رشته ای بودن آن و اینکه جنبه های مختلف توسعه و عمران شهرها را مورد بررسی و پژوهش قرار می دهد فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته های زیرمی توانند در آزمون کارشناسی ارشد این دوره شرکت نمایند.
1- کارشناسی جغرافیا(گرایش های مختلف )
2- کارشناس اقتصاد
3- کارشناس علوم اجتماعی
4- کارشناس عمران
5- کارشناس جغرافیا و برنامه ریزی شهری

ضرورت و توانایی

با توجه به اهداف فوق الذکر و با در نظر گرفتن گسترش شدید شهرنشینی، رشد شهرهای موجود، برنامه ریزی و طراحی شهرهای جدید، بیش از هر زمان دیگر نیاز به فارغ التحصیلان این رشته در محدود، عملکرد وزارتخانه مسکن شهرسازی کشور سازمان برنامه و بودجه دانشگاهها و علی الخصوص مهندسین مشاور شهرساز احساس می شود.

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش برنامه ریزی شهری کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش برنامه ریزی شهری کلیه گرایش ها :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

مکتب ها و نظریه ها در جغرافیا(2 واحد)
اندیشه های نودرفلسفه جغرافیا جلد 2
دیدگاه های نو در جغرافیا
حسین شکویی
حسین شکویی
گیتا شناسی
سمت
سیاستهای فضایی در
برنامه ریزی شهری
(2 واحد)
سازماندهی سیاسی فضا
زهرا احمدی پور
نیروهای مسلح
طبیعت و شهر در تعالیم
و فرهنگ اسلامی (2 واحد)
تاریخ شکل شهر تا انقلاب صنعتی
جیمز موریس
علم و صنعت
مدل ها و فنون تصمیم گیری
در برنامه ریزی شهری
(2 واحد)
کاربرد روشهای تصمیم گیری
چندشاخصه در جغرافیا
مهدی پورطاهریسمتمعرفی رشته جغرافیا - برنامه ریزی روستایی - مقطع کارشناسی ارشد

جغرافیا به عنوان علم توزیع فضایی پدیده ها اصولاً با تبیین ها اصولاً با تبیین پراکندگی، افتراق و بازساخت مکانی- فضایی پدیده ها در ارتباط با ساختهای اجتماعی و اقتصادی سروکاردارد. و هرچند این علم از دوره باستان همواره بر کاربردی بودن، در مسائل مختلف زندگی تاکید داشته است لکن اوج شکوفایی و تولد دوباره کاربردی علوم جغرافیایی را می توان از دهه 1960 و به بعد دانست. تا جاییکه این اوج به آغاز مسیرهای جدید – پیوند علوم جغرافیایی با برنامه ریزی وتوسعه – منجر گردید که درآن ، عقب ماندگیهای ناحیه ای، نگرشهای تازه به برنامه ریزیهای (شهری، روستایی، محیطی و ناحیه ای) در ارتباط با نیازهای انسان، محیط زیست و آینده نگری نسبت به فضای زندگی، اساس کار به شمار می آید.

تعداد واحدها

مجموعه دروس برنامه ریزی کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی به 4 دسته به شرح زیر تقسیم می گردد.
الف- دروس جبرانی
دانشجویان دوره کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی چنانکه یک یاچند درس از دروس جبرانی را در دوره کارشناسی با موفقیت نگذارنده باشند، موظف اند با نظر شورای تحصیلات تکمیلی گروه/ بخش، حداکثر چهار درس از بین دروس جدول شماره الف را به صورت جبرانی بگذارنند، اولویت انتخاب واحد با این دروس است.
ب- دروس پایه
دروس پایه 10 واحد است شورای تحصیلات تکمیلی گروه / بخش می تواند از 12واحد پیشنهادی دروس انسان و محیط و مکتبهای جغرافیایی، یک درس دو واحدی را انتخاب نماید.
ج- دروس تخصصی
دروس تخصصی دوره 16 واحد است. شورای تحصیلات تکمیلی گروه / بخش می تواند از 20 واحد دروس پیشنهاد شده، چهار واحد از دروس، جغرافیا اقتصادی روستاهای ایران، جغرافیای رابطه شهر و روستا در ایران، مدیریت، روستایی، مسائل و برنامه ریزی کوچ نشینی را حذف نماید.
د- پایان نامه
واحد پایان نامه برای رشته کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی به ارزش 6واحد نظری است بنابراین دانشجو با توجه به علاقه و نیاز جامعه و اولویت های دانشگاه، طرح پایان نامه خود را تصویب اولیه به گروه / بخش اعلام می دارد وگروه/ بخش با عنایت به موضوع پایان نامه، استاد راهنما و مشاور پایان نامه را که متناسب با رشته تخصصی آنان است، انتخاب و برای تصویب نهایی به شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده ارسال می دارد.
4- طول مدت تحصیل و مسافرت علمی
طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی حداکثر 5 نیمسال تحصیلی است. و تنظیم دروس بر مبنای نظام واحدی است و به علت ضروت مشاهده مستقیم پدیده ها از نزدیک در هر نیم سال تحصیلی حداقل ده روز به صورت گروهی مسافرت علمی با هماهنگی قبلی الزامی است.
مواد و ضرایب امتحان ورودی
1-روش شناسی و تکنیک های تحقیق (تفسیرومسائل نقشه) ضریب 2
2- ریاضیات و آمار کاربردی ضریب 2
3- برنامه ریزی روستایی (مبانی و ایران) ضریب 3
4- مسائل جمعیتی روستایی ضریب 2
5- اقتصاد روستایی ضریب 3
6- برنامه ریزی ناحیه ای (مبانی و ایران) ضریب 4
7- متون زبان انگلیسی ضریب 2

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش یرنامه ریزی روستایی کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش برنامه ریزی روستایی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
بنیانهای نظری توسعه
برنامه ریزی روستایی(2 واحد)
الویت های توسعه روستایی
ام ال داوان
دانشگا تهران
روش ها و فنون تصمیم گیری
برنامه ریزی روستایی
(2 واحد)
روشهای تصمیم گیری
چندشاخصه در جغرافیا
پورطاهریسمت
تحلیل های آماری در
برنامه ریزی روستا (2 واحد)
کاربرد آماردربرنامه ریزی
روشهای آماری کشاورزی
طالشی
نصیری
پیام نور
یادواره کتاب
تحلیل فضایی روابط
شهروروستا(2 واحد)
نظریه های شهری پیرامون
پیوندهای روستایی شهری 
پاپلی یزدی
سعیدی
سمت
مهرمینوشهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
حقوق خصوصی

موضوع حقوق داخلي در تقسيم‌بندي كلي سنتي به دو حوزه حقوق خصوصي و عمومي تقسيم مي‌شود.بر پايه اين تقسيم‌بندي كليه رشته‌هاي مرتبط با حقوق داخل كشور در يكي از دو گروه فوق قرار مي‌گيرند ، بنا براين حقوق خصوصي در معنای عام شامل كليه‌ی رشته‌هايي است كه قواعد حقوقي مورد بحث در آن‌ها روابط اشخاص جامعه با يكديگر را تنظيم مي‌كند و حقوق‌عمومي تنظيم كننده روابط متقابل اشخاص و دولت‌ها با يكديگر است. در حال حاضر موضوعات مورد بحث در رشته حقوق خصوصي دانشگاه‌هاي كشور به طور كلي به دو حوزه‌ی حقوق مدني و حقوق تجارت مربوط هستند هر چند واحدهاي درسي ديگري نيز در اين رشته تدريس مي‌شود ولي تاكيد اصلي بر آموزش حقوق مدني و حقوق تجارت در سطوح پيشرفته و تطبيقي است.

حقوق جزا و جرم شناسی

اين رشته از حقوق كه از شاخه‌هاي اصلي حقوق عمومي محسوب مي‌شود خود داراي رشته‌هاي مختلف مي‌باشد كه عمدتا شامل علوم جنايي تجربي از يك سو و علوم جنايي تحليلي ـ تفسيري از سوي ديگر مي‌شود. تحول روز افزون حقوق جزا و علم جرم‌شناسي در جوامع مختلف باعث ايجاد گونه‌هاي مختلفي از اين شاخه از حقوق شده است كه در گذشته سابقه‌اي نداشته است. ظهور علوم جنايي تجربي (از جمله علوم جرم‌يابي ، جرم‌شناسی وكيفر‌شناسي و..) نشانگر تخصصي شدن حقوق جزا است كه بي‌ترديد مرتبط با تحولات حاكم بر جامعه ، صنعت ، اقتصاد و ... است. با اين حال آن چه در ميان گونه‌هاي متنوع علوم‌جنايي اهميت ويژه دارد حقوق جزا در مفهوم خاص خود و علم جرم شناسي است.

حقوق جزا به دو بخش عمده حقوق جزاي ماهوي و شكلي تقسيم مي‌شود. رشته‌هاي حقوق جزاي عمومي و اختصاصي زير مجموعه‌ی حقوق جزاي ماهوي‌اند كه در ذيل به تعريف و تبيين اجمالي آن‌ها و ساير رشته‌هاي مرتبط مي‌پردازیم :

حقوق جزاي عمومي علمي است كه به مطالعه‌ي قواعد كلي و مشترك جرايم و مجازات‌ها مي پردازد.

حقوق جزاي اختصاصي شعبه‌اي از حقوق جزا ماهوي است كه به مطالعه‌ي جرايم به طور خاص و شرايط اختصاصي حاكم بر آن‌ها و مجازات‌هايي كه ممكن است مورد حكم واقع شوند.

حقوق جزاي شكلي (آيين دادرسي كيفري) : آيين دادرسي كيفري كه در فاصله‌ي بين وقوع جرم و صدور حكم مجازات اهميت مي‌يابد مجموعه قوانين و مقرراتي است كه براي كشف جرم ، ‌تعقيب متهمان و تحقيق از آنان ، تعيين مراجع صلاحيت‌دار ، ‌شيوه‌های اعتراض به آراء و نيز بيان تكاليف مسوولان قضايي و انتظامي در طول رسيدگي به دعواي كيفري و اجراي احكام از يك سو و حقوق آزادي‌هاي متهمان از سوي ديگر ، ‌وضع و تدوين شده است.
جرم‌شناسي ، علمي است كه به مطالعه‌ی علمي و روشمند پديده‌ی مجرمانه مي‌پردازد.

كاربرد حقوق جزا و جرم شناسي : امروزه با فني و تكنيكي شدن مرتكبان جرم و پيچيدگي‌هاي برخي از جرايم ارتكابي كه طبيعتاً با فني شدن جوامع در ارتباط است شاهد تخصصي شدن سيستم عدالت كيفري هستيم. تشكيل و تاسيس دادسراها و دادگاه‌هاي ويژه رسيدگي به جرايم در كشور ما ، مانند مجتمع قضايي ويژه جرايم اقتصادي (كه به تعقيب و محاكمه مجرمان اقتصادي مي‌پردازد‌) دادگاه كيفري استان (كه به جرايم سنگين و شديدي از جمله قتل عمد رسيدگي مي‌كند) و دادگاه ويژه رسيدگي به جرايم اطفال بزهكار و ... نشانگر اهميت تخصص در رسيدگي‌هاي كيفري است ، از سوي ديگر امروز شاهد تخصصي شدن وكالت در دعاوي كيفري هستيم ، ‌در برخي از كشورها از جمله آمريكا ورود به محاكم جنايي به عنوان وكيل تخصص ويژه جزايي مي‌طلبد براي نمونه وكلايي حق وكالت در جرايمي مانند قتل عمدي و جرايم سياسي و مطبوعاتي را دارند كه در رشته حقوق جزا و جرم شناسي تحصيل كرده و يا اين كه داراي پروانه مخصوص وكالت در اين حوزه‌ها باشند ، امري كه متاسفانه در كشور ايران خيلي به آن توجه نشده است با اين حال وكلايي كه در كشور ما به طور تخصصي در حوزه قتل عمد و ساير حوزه‌ها فعاليت مي‌كنند بسيار موفق تر از ساير وكلايي هستند كه كاملا عمومي عمل مي‌كنند

حقوق بین الملل
اين رشته به حقوق و به عبارت ديگر مجموعه اصول ، موازين يا قواعد و مقرراتي مي‌پردازد كه بر روابط اختصاصي جامعه‌ي بين‌المللي و به ويژه تابعان فعال حقوق بين‌الملل يعني دولت‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي در حوزه‌هاي مختلف صلح و امنيت ، حقوقي ، اقتصادي ، فرهنگي ،‌فني... حاكم است. پويايي اين رشته به دليل پيدايش روز افزون زمينه‌هاي جديد در جامعه‌ي بين‌المللي معاصر ، بر جذابيت اين رشته مي‌افزايد و علاقه‌مندان اين رشته هر روزه مي‌توانند اطلاعات وسيع و نه چندان عمومي درباره‌ي موضوعات اين رشته ، از طريق رسانه‌هاي جمعي نظير مطبوعات ، راديو ، تلويزيون و همچنين از طريق اينترنت كسب نمايند ( از جمله اطلاعاتي درباره‌ي سازمان ملل متحد و كارگزاري‌هاي تخصصي آن نظير يونسكو و يونيسف ، انعقاد معاهدات ، موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هاي بين المللي بين كشورها در حوزه هاي مختلف ، تشكيل سازمان هاي بين المللي جديد ، بحث هاي مربوط به صلح و امنيت ، انرژي هسته اي و سازمان بين المللي انرژي اتمي ،‌جنگ هاي داخلي و بين المللي از جمله بحث عراق ، افغانستان و مسئله ي فلسطين و...) علاقه مندان به اين رشته‌ي جالب و متنوع علاوه بر اين كه بايد قدرت حفظ ،‌ درك و تحليلل خوبي داشته باشند ، به يكي از زبان هاي بين المللي (انگليسي يا فرانسه) تسلط داشته باشند يا حداقل به يادگيري آن علاقمند باشند ، ‌بدان جهت كه بسياري از منابع اين رشته به روز و به اين دو زبان بوده و استفاده‌ي به موقع ، ‌موثر و مفيد آن‌ها مستلزم آشنايی و تسلط به يكي از اين زبان است.

فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند به طور خاص در وزارت امور خارجه و كلاً دفاتر امور بين‌الملل تمامي وزارتخانه‌ها و ادارات مشغول به كار شوند و علاوه بر آن زمينه انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي در اين رشته به مراكز مختلف و تدريس آن در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشي موجود است. 


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش حقوق بین الملل کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش حقوق بین الملل :نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

حقوق جزای بین الملل(2 واحد)
1-حقوق کیفری بین المللی
شریعت باقری
جنگل 1388

روش تحقیق پیشرفته(2 واحد)
روش تحقیق در علم حقوق
حسین ال کجباف
نشر جنگل

سازمانهای بین المللی(2 واحد)
سازمانهای بین المللی
سید قاسم زمانی
شهر دانش

نظام حقوق بشر(2 واحد)
نظام بین الملل حقوق بشرحسین مهرپوراطلاعات

حقوق بین الملل اسلامی(2 واحد)
فقه سياسي،حقوق تعهدات بي نالمللي و ديپلماسي در اسلام
عمید زنجانیسمت


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد حقوق بین الملل در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( 12 واحد)ترم سوم ( 10 واحد)
متون حقوقی به زبان خارجی ( 2 واحد)حقوق بین الملل خصوصی ( 2 واحد)
حقوق مخاصمات مسلحانه ( 2 واحد)حقوق دریاها ( 2 واحد)
مسئولیت بین المللی( 2 واحد)حقوق بین الملل محیط زیست ( 1 واحد)
حل وفصل اختلافات بین المللی ( 2 واحد)حقوق معاهدات ( 2 واحد)
حقوق بین الملل هواوفضا ( 2 واحد)سمینار ( 1 واحد)
حقوق بین الملل اقتصادی ( 2 واحد)مسئوليت مدني ( 2 واحد)

ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورتاریخ تحولات حقوق بین الملل ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)
جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش حقوق خصوصی کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش حقوق خصوصی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
اصول فقه 1 (1 واحد)
الموجز
آیت الله سبحانیدار الفکر
حقوق مدنی 1 (2 واحد)
سقوط تعهدات
شهیدی مجد
متون حقوقی به زبان خارجی (2 واحد)
Essential contract Law
MonananToutedge
آیین دادرسی مدنی (2 واحد)

جلد دوم آیین دادرسی مدنی
شمس
دراگ
حقوق تجارت(2 واحد)
حقوق تجارت جلدهای2و3و4


اسکینی
سمتجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( 11 واحد)ترم سوم ( 11 واحد)
حقوق بین الملل خصوصی ( 2 واحد)مسئولیت مدنی ( 2 واحد)
متون فقه 1 ( 1 واحد)حقوق رقابت تجاری ( 2 واحد)
داوریهای بین المللی ( 2 واحد)قواعد فقه ( 2 واحد)
آئین نگارش آرائ قضایی ( 2 واحد)حقوق مدنی 2 ( 2 واحد)
اصول فقه 2 ( 2 واحد)سمینار ( 1 واحد)
متون فقه 2 ( 2 واحد)حقوق تجارت بین المللی ( 2 واحد)

ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورحقوق مدنی تطبیقی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش حقوق جزا کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری گرایش حقوق جزا:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

جرم شناسی(2 واحد)
مبانی جرم شناسی (جلد 1) مهدی کی نیادانشگاه تهران

متون فقه جزایی 1 (2 واحد)
شرح المعه
شهید ثانی
هر انتشاراتی

حقوق جزای عمومی 1 (2 واحد)
حقوق جزای عمومی 1 محمد اردبیلیمیزان

متون حقوقی به زبان خارجی (1 واحد)

Criminal Law
Elliot
میزان

آیین دادرسی کیفری(2 واحد)
آیین دادرسی کیفری 1و2
محمد آشوریسمت


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد حقوق جزا در دانشگاه پیام نور:

ترم دوم ( 11 واحد)ترم سوم ( 12 واحد)
اصول فقه 1 ( 2 واحد)روانشناسی جنایی ( 2 واحد)
روش تحقیق ( 1 واحد)جامعه شناسی جنایی ( 2 واحد)
حقوق جزای بین الملل ( 2 واحد)پلیس علمی و کشف جرائم ( 2 واحد)
مسئولیت مدنی ( 2 واحد)متون حقوقی 2 به زبان خارجی ( 2 واحد)
حقوق جزای اختصاصی ( 2 واحد)حقوق جزای اختصاصی تطبیقی ( 2 واحد)
پزشکی قانونی ( 2 واحد)متون فقه جزایی 2 ( 2 واحد)

ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورحقوق جزای اختصاصی 2 ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
معرفی رشته

هدف از اين رشته تربيت نيروهاي متخصص براي تحقيق وتدريس در سطوح مختلف است. در واقع رشته علوم رياضي از طرفي از طريق تدريس، نياز مهندسين را به اين علم، به عنوان علم پايه مرتفع مي‌کند و از طرف ديگر با تحقيقات نو، روش‌هاي نوين کاربردي را ارائه مي‌کند، که به پيشروي سريعتر علوم کمک خواهد کرد. از زمينه‌هاي تحقيقاتي که در سال‌هاي اخير تاثير به‌سزايي بر صنعت و... گذاشته است، مي‌توان به بهينه‌سازي، رياضيات مالي و استفاده از گروه جبري به عنوان عنصري براي تحليل پديده‌هاي طبيعي اشاره کرد.

 توانايي‌هاي لازم براي داوطلبان

ورود به اين رشته به افرادي که علاقه به تدريس ندارند توصيه  نمي شود، چرا که از ويژگي هاي تفکيک ناپذير مدرس صبر و حوصله زياد و توانايي توضيح مطالب به مخاطب با زبان مناسب و قابل فهم است. همچنين در اين رشته، استدلال و توانايي اثبات مطالب مختلف به‌خصوص در گرايش محض، نقش مهمي را ايفا مي کند.  بر خلاف برخي رشته هاي مهندسي که در آنها تنها توانايي استفاده از روش ها و مطالب مختلف اهميت دارد، در رشته رياضي بسياري مواقع فقط به دنبال اثبات صحت هستيم؛ لذا ورود به اين رشته به افرادي که فقط به استفاده از کاربردهاي مطالب و انجام کاري بزرگ اما ساده علاقه دارند و تمايلي به دانستن دلايل ندارند توصيه نمي شود.

معرفی گرایش های مربوط به ریاضی محض:

  • آناليز

از دروس اختصاصي اين رشته در مقطع کارشناسي ارشد آناليز تابعي، آناليز هارمونيک، آناليز حقيقي و... است وعموماً نتايج تحقيقات اين رشته براي علوم مختلف قابل استفاده است. برخي دانشگاه‌ها هنگام انتخاب رشته دانشجويان رابه تفکيک گرايش انتخاب مي کنند. اما برخي ديگر مانند گرايش‌هاي مقطع کارشناسي در دو گرايش محض و کاربردي دانشجو مي‌پذيرند و مثلاً دانشجوي گرايش محض در هر يک از گرايش‌هاي جبر، آناليز و... مي‌تواند ادامه تحصيل دهد.
جبر

از دروس اختصاصي اين رشته جبر3، جبرحلقه‌ها، جبر غير جابجايي و ... است. تحقيقات مربوط به اين رشته کاربردهاي جالب توجهي در زمينه هاي پزشکي، شيمي اتم و کيهان شناسي دارد.
 

   هندسه

از دروس اختصاصي اين رشته هندسه منيفلد و ... است. اين گرايش نيزمانند آناليز زمينه‌هاي تحقيقاتي خوبي دارد.

معرفي گرايش‌هاي اصلي مربوط به رياضيات کاربردي:

  •  تحقيق در عمليات

اين رشته از کاربردي‌ترين گرايش‌‌هاي رشته علوم رياضي بوده و زمينه کار در شرکت‌هاي مختلف براي فارغ التحصيلان آن فراهم است. ازدروس تخصصي اين گرايش مي‌توان به تحقيق درعمليات پيشرفته، بهينه سازي غيرخطي، و برنامه ريزي پويا اشاره کرد.
  

   آناليز عددي

اين رشته نيز در علوم مهندسي کاربرد زيادي دارد زيرا در مسائل پيچيده مهندسي عموماً حل کامل و دقيق مسئله يا ممکن نيست و يا به لحاظ اقتصادي به صرفه نيست لذا پيدا کردن جوابي با دقت قابل قبول مد نظر است که توسط متخصصين آناليزعددي  قابل دسترسي است . از دروس تخصصي اين رشته مي توان به آناليز عدي پيشرفته و محاسبات ماتريسي اشاره کرد.
منابع ترم اول دوره دانشپذیری ریاضی کاربردی گرایش های تحقیق در عملیات و آنالیز عددی :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

آنلیز حقیقی 1 (4 واحد)
Real  and Complex AnalysisW.Rudin
Mcgraw hill

آنلیز عددی پیشرفته (4 واحد)
Introduction numerical Analysis
J.Stoer
Springer

منابع ترم اول دوره دانشپذیری ریاضی محض کلیه گرایش های هندسه و جبر و آنالیز:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

آنلیز حقیقی 1 (4 واحد)
Real  and Complex AnalysisW.Rudin
Mcgraw hill

جبر پیشرفته(4 واحد)
Algebra
Hungerford
Springerجدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش جبر کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش هندسه کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش آنالیز کليک کنيد

زمینه های اشتغال

اصلي ترين شغل براي اين رشته تدريس و تحقيق است و عملا" ورود به اين رشته  به افرادي که به تدريس علاقه ندارند توصيه نمي شود . اما درزمينه هاي کاربردي مانند بهينه سازي و رياضيات مالي نيز در شرکت ها و کارخانجات توليد کننده،  فرصت هاي شغلي وجود دارد. بازار کار اين رشته با توجه به نياز هميشگي به تدريس مناسب است و بسته به ميزان تحصيلات فرد و زمينه هاي مورد علاقه وي عموما" فرصت تدريس فراهم است. فارغ التحصيلان اين رشته در گرايش کاربردي در شرکت هاي توليدي و کارخانجات در واحد هاي طراحي اوليه براي مدل سازي واحد، کنترل پروژه و بهينه سازي و امور مالي و حسابداري مشغول به کار مي شوند. اين نوع مشاغل به خصوص در صنايع نفت و پتروشيمي در حال گسترش است. احتمال اينکه فارغ التحصيلان اين رشته در سازمان ها از سمت خاصي برخوردار شوند کم است، و در واقع مشاغل مديريتي از شغل هاي متداول براي اين رشته محسوب نمي شود. اما همان طور که گفته شد در زمينه هاي طراحي و مدل سازي در اکثر سازمان هاي مرتبط با توليد، و در زمينه هاي مالي در تمام بانک ها و سازمانهاي مديريتي اجرايي امکان اشتغال براي فارغ التحصيلان وجود دارد. در خارج از کشور وضعيت اشتغال فارغ التحصيلان بسيار مناسب و بهتر از ايران است. اين تفاوت به خصوص در شغل هاي مربوط به اين رشته، به جز تدريس مشهود است .متخصصان در زمينه آناليز عددي، بهينه سازي و رياضيات مالي در عموم کشورهاي صنعتي دنيا در شرکت ها، کارخانجات توليدي و بانک ها وضعيت کاري خوبي دارند، و فقط علاقه مندان به تدريس و تحقيق در دانشگاه ها مشغول به کار مي شوند. در واقع اشتغال براي اين فارغ التحصيلان به تدريس و تحقيقات تئوري محدود نمي شود بلکه از طرح ها و تحقيقات کابردي آنها در پروژه هاي صنعتي به خوبي استقبال مي گردد.نظر به این که در مقاطع تحصیلات تکمیلی به جنبه‌های پژوهشی، تحقیقاتی و کاربردی با دیدی عمیقتر پرداخته می‌شود، فارغ‌التحصیلان این مقاطع دارای تواناییهای علمی و تحقیقاتی و محاسباتی زیادی هستند و در کارهای اجرایی نقش مهم و ارزنده‌ای دارند. در مقطع دکتری، دانشجویان ضمن افزایش مراتب علمی خود در یک زمینه خاص، قدرت ، توان و صلاحیت خود را در جهت انجام طرحهای تحقیقاتی در سطح ملی و منطقه‌ای افزایش می‌دهند و قادر به توسعه مرزهای دانش و رفع معضلات علمی و اجرایی از طریق پژوهش می‌باشند. فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند با توجه به تخصص ویژه خود، در مراکز علمی و پژوهشی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاهها و صنایع و مراکز آموزش عالی به عنوان عضو هیات علمی یا عضو پژوهشی جذب گردند.

خوشبختانه با رویکرد صنایع و موسسات به انجام امور تحقیقاتی، هم‌اکنون امکان جذب بسیاری از فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی رشته‌های ریاضی ، فراهم شده است.


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

فهرست
۱-روند تکاملی فیزیک
۲-گرایش‌های اصلی فیزیک
۳-گرایش‌های فرعی فیزیک
۴-واحدهای درسی گرایش‌های فیزیک در کارشناسی ارشد
۵-درس‌های مهم کارشناسی برای شرکت در کارشناسی ارشد
۶-زمینه‌های کاری

۱-روند تکاملی فیزیک

تا قبل از سده‌ی بیستم، با دسته‌بندی پدیده‌های مشاهده‌پذیر، طبیعت را ساخت‌یافته‌ی ذرات مادی می‌دانستند و دو گونه برهمکنش گرانشی و الکترومغناطیسی را به همراه مفهوم گرما (و نور که معلوم شد موج الکترو مغناطیسی است) پذیرفته بودند. برای توصیف این پدیده‌ها به نظریه‌هایی در مورد برهمکنش‌ها و گرما و شیوه‌ی جنبش جسم‌های مادی (به اصطلاح دینامیک طبیعت) نیاز بود که سه نظریه‌ی
۱-مکانیک کلاسیک (گرانش و دینامیک)،
۲-الکترومغناطیس(برهمکنشهای الکترومغناطیسی)، و
۳-ترمودینامیک (مشخص شد که گرما حرکت آماری ذرات است و با نظریه‌ی مکانیک آماری توضیح داده شد.)
این پدیده‌ها را توضیح می‌دادند. به مجموع این نظریه‌ها فیزیک کلاسیک گفته می‌شود.
در آغاز سده‌ی بیستم پدیده‌هایی را مشاهده کردند که با به‌کارگیری این نظریه‌ها توصیف نمی‌شدند. پس از پیشرفت‌های بسیار بنیادی در ۲۵ سال آغازین سده‌ی بیستم، نظریه‌های فیزیکی با نظریه‌های کامل‌تری که این پدیده‌ها را نیز توصیف می‌کردند جایگزین شدند. مهم‌ترین تغییر، تشکیل دو دینامیک ناهمسان، برای مقیاس ریز و مقیاس بزرگ، است. چون دینامیک اجسام بزرگ از نظر فلسفی به دینامیک قبلی بسیار نزدیک بود نظریه‌ها به دو گروه (۱)به کار گیرنده‌ی دینامیک بزرگ (اصطلاحا کلاسیک) و (۲)کوانتمی دسته‌بندی شدند.
نظریه‌های فیزیک نوین عبارت‌اند از:
۱-نسبیت عام (برهمکنش گرانشی و دینامیک اجسام بزرگ)
۲-مکانیک کوانتمی (دینامیک اجسام ریز)
۳-مکانیک آماری (حرکت آماری ذرات بر پایه‌ی دینامیک کوانتمی)
۴- الکترودینامیک کلاسیک (برهمکنش الکترومغناطیسی و نسبیت خاص)
بعدها با پیدا شدن دو برهمکنش دیگر (برهمکنش هسته‌ای قوی و برهمکنش هسته‌ای ضعیف) برای فرمول‌بندی آنها هم اقدام شد و نسبیت خاص برای همه‌ی نظریه‌ها به کار گرفته شد و همه‌ی نظریه‌ها عبارت شدند از:
۱- نسبیت عام
۲-مکانیک آماری
۳- الکترودینامیک کوانتمی QED (برهمکنش الکترومغناطیسی و دینامیک کوانتمی)
۴-کرومودینامیک کوانتمی QCD (برهمکنش هسته‌ای قوی و دینامیک کوانتمی)
۵-نظریه‌ی ضعیف کوانتمی (برهمکنش هسته‌ای ضعیف و دینامیک کوانتمی که بعدا با تلفیق با الکترودینامیک نظریه‌ی الکترو ضعیف کوانتمی را ساخت)
همه‌ی این نظریه‌ها به جز نسبیت عام از دینامیک کوانتمی استفاده می‌کنند. به مجموعه‌ای ازQED وQCD و نظریه‌ی ضعیف اصطلاحا مدل استاندارد ذرات بنیادی گفته می‌شود.
امروزه بسیاری از فیزیکدانان به دنبال یگانگی چهار برهمکنش (نظریه‌ی یگانگی بزرگ) هستند که مشکل اصلی، وارد کردن گرانش و استفاده از دینامیک کوانتمی برای گرانش است. نظریه‌های گرانش کوانتمی و به‌ویژه نظریه‌ی ریسمان از نمونه‌های این تلاش‌ها است. همچنین بیشتر نظریه‌های تازه‌تر از مفهومی به نام میدان استفاده می کنند که به نظریه‌های میدان مشهور هستند.

۲-گرایش‌های اصلی فیزیک

بر پایه‌ی یک دسته‌بندی کلی، فیزیک دارای پنج گرایش اصلی (۱) اخترفیزیک، (۲) فیزیک اتمی-مولکولی و نورشناخت، (۳) فیزیک ذرات، (۴) فیزیک ماده چگال، و (۵) فیزیک کاربردی است. حتی همین گرایش‌های اصلی هم داری برخی بنیادهای یکسان هستند که دانستن آنها برای همه‌ی گرایش‌ها مورد نیاز است. برای نمونه، باید برای درک بخش‌هایی از بیشتر گرایش‌ها،با سازوکار موج‌ها آشنا بود.

۳-گرایش‌های فرعی فیزیک

امروزه، دانش فیزیک دارای زیرشاخه‌های فراوانی شده است و بسیاری از زیرشاخه‌های آن، به طور چشم‌گیری، با یکدیگر مرتبط هستند. در گذشته، تنها چند زیر شاخه وجود داشت ولی با افزایش داده‌ها و   فراهم آمدن امکان بررسی جداگانه‌ی جستارهای کوچک‌تر، رفته‌رفته آن جستارها خود را در چارچوب زیرشاخه‌های دیگری نمایاندند.
در اینجا هم، زیرشاخه‌های هر گرایش اصلی دارای مفهوم‌های مشترکی هستند و در واقع نقطه‌های همبستگی آن زیرشاخه‌ها به شمار می‌آیند. البته، در موردهایی می‌توان یک زیرشاخه را به دو گرایش اصلی نسبت داد چرا که از دوی آنها سرچشمه می‌گیرد. در زیر، جدولی را می‌آوریم که دربردارنده‌ی فهرست گرایش‌های اصلی، گرایش‌های فرعی هر یک از آنها، و مفهوم‌هایی است که در هر یک از آن گرایش‌ها بررسی می‌شوند.

جدول۱ – گرایش‌ها و زیرشاخه‌های فیزیک

زمینه زیرزمینه‌ها

نظریه‌های اصلی

مفاهیم
اخترفیزیک کیهان‌شناسی، گرانش، اخترشناسی انرژی-بالا، اخترشناسی سیاره‌ای، فیزیک پلاسما، فیزیک فضا، اختر فیزیک ستاره‌ای مهبانگ، تورم کیهانی، نسبیت عام، قانون گرانش عمومی نیوتن سیاهچاله، تابش زمینه‌ی کیهانی، ریسمان کیهانی، کیهان، انرژی تاریک، ماده‌ی تاریک، کهکشان، گرانش، موج گرانشی، تکینگی گرانشی، سیاره، منظومه‌ی شمسی، ستاره، ابرنواختر، عالم
فیزیک اتمی،  مولکولی و نورشناخت فیزیک اتمی، فیزیک مولکولی، فیزیک اتمی و مولکولی، فیزیک شیمی، نورشناخت، فوتونیک نورشناخت کوانتمی، شیمی کوانتمی، علم اطلاعات کوانتمی فوتون، اتم، مولکول، پراش، نور، موج الکترومغناطیسی، لیزر، قطبش، خط طیفی، اثر کازیمیر
فیزیک ذرات فیزیک هسته‌ای، اخترفیزیک هسته‌ای، اخترفیزیک ذره‌ای، پدیدار‌شناسی فیزیک ذره‌ای مدل استاندارد، نظریه کوانتمی میدان، الکترودینامیک کوانتومی، کرومودینامیک کوانتومی،‌ نظریه‌ی الکتروضعیف، نظریه‌ی میدان موثر، نظریه‌ی میدان شبکه‌، نظریه‌ی ‌پیمانه‌ای شبکه، نظریه‌ی پیمانه‌ای، ابرتقارن، نظریه‌ی وحدت بزرگ، نظریه‌ی ریسمان، نظریه‌ی ابرریسمان، نظریه-م نیروهای پایه در فیزیک  (گرانشی، الکترومغناطیسی، ضعیف، و قوی)، ذرات بنیادی، اسپین، پادماده، شکست تقارن خودبه‌خود، نوسان نوترینو، مکانیسم الاکلنگی، پوسته، ریسمان، گرانش کوانتمی، نظریه‌ی همه چیز، انرژی خلاء
فیزیک ماده چگال فیزیک حالت جامد، فیزیک فشاربالا، فیزیک دماپایین، فیزیک سطح، نانو اندازه، فیزیک پلیمر نظریه‌ی بی‌سی‌اس، موج بلوخ، گاز فرمی، مایع فرمی، نظریه‌ی بس ذره‌ای حالت‌های ماده  (گاز، مایع، جامد، چگالش بوز-اینشتین، ابررسانایی، ابرشاره)، رسانایی الکتریکی، مغناطیس، خود تشکیلات، اسپین
فیزیک کاربردی فیزیک شتاب‌دهنده‌ها، صوت شناسی، زیست‌فیزیک، فیزیک شیمی، فیزیک مکاتبه، اکونوفیزیک، مهندسی فیزیک،  دینامیک سیالات، ژئو‌فیزیک، مهندسی و علم مواد، فیزیک پزشکی، نانوتکنولوژی، نورشناخت، شمی فیزیکی،‌ فیزیک شمارش، فیزیک پلاسما، دستگاهای حالت جامد، شیمی کوانتمی، الکترونیک کوانتمی، علم اطلاعات کوانتمی، دینامیک حامل همه همه

۴-واحدهای درسی گرایش‌های فیزیک در کارشناسی ارشد

با بررسی واحدهای درسی پنج گرایش «ذرات بنیادی و نظریه‌ی میدان‌ها»، «گرانش و فیزیک نجومی»، «اتمی-مولکولی (لیزر)»، «اتمی-مولکولی (پلاسما)»، و «حالت جامد» در می‌یابیم که در همه‌ی آنها:
۱- درس‌های مکانیک کوانتومی پیشرفته‌ی ۱ و ۲، الکترودینامیک ۱ و ۲، و مکانیک آماری پیشرفته‌ی ۱ الزامی هستند،
۲- گذراندن درس مکانیک آماری دوره‌ی کارشناسی برای آموختن مکانیک آماری پیشرفته‌ی ۱ سفارش شده است،
۳- یکی از دو درس فیزیک محاسباتی ۱ یا آزمایشگاه پیشرفته‌ی فیزیک باید گذرانده شود،
۴- پایان‌نامه مهم‌ترین بخش در دانش‌آموختگی مقطع کارشناسی ارشد است و به طور معمول از ترم سوم گرفته می‌شود.

به جز این واحدها، در هر گرایش دو درس، هر یک به ارزش ۳ واحد، از درس‌های همان گرایش به همراه یک درس، به ارزش ۳ واحد، با نام «موضوعات ویژه» را باید گذراند. درس «موضوعات ویژه» به درسی گفته می‌شود که صرفا، در حوزه‌ی آن گرایش نیست ولی در پیشبرد آن سودمند خواهد بود. برای نمونه، گرانش ۱ را، به عنوان این درس، برای گرایش «ذرات بنیادی و نظریه‌ی میدان‌ها» سفارش می‌کنند. در جدول زیر ۶ واحد انتخابی و ۳ واحد موضوعات ویژه‌ی گرایش‌های  «ذرات بنیادی و نظریه‌ی میدان‌ها»، «گرانش و فیزیک نجومی»، و «اتمی-مولکولی (پلاسما)» را که گرفتن آنها سفارش شده است را می‌آوریم.

جدول۲ – درس‌های انتخابی و موضوعات ویژه‌ی پیشنهادی

گرایش دو درس انتخابی پیشنهادی موضوعات ویژه‌ی پیشنهادی
ذرات بنیادی و نظریه‌ی میدان‌ها نظریه‌ی میدان‌های کوانتومی ۱

نظریه‌ی میدان‌های کوانتومی ۲ (یا فیزیک ذرات بنیادی پیشرفته‌ی ۱)

گرانش ۱
گرانش و فیزیک نجومی
گرانش  ۱
گرانش ۲
نظریه‌ی میدان‌های کوانتومی ۱
اتمی-مولکولی (لیزر) فیزیک لیزر

الکترونیک کوانتومی

اتمی-مولکولی (پلاسما) فیزیک پلاسما پیشرفته‌ی ۱

فیزیک پلاسما پیشرفته‌ی ۲

فیزیک لیزر
حالت جامد فیزیک حالت جامد پیشرفته‌ی ۱

فیزیک حالت جامد پیشرفته‌ی ۲

۵-درس‌های مهم کارشناسی برای شرکت در کارشناسی ارشد

روی‌هم‌رفته، با توجه به آنچه در بالا گفته شد، باید در دوره‌ی کارشناسی برای درس‌های الکترومغناطیس ۱ و ۲، فیزیک کوانتومی ۱ و ۲، و مکانیک آماری ارزش و زمان بیشتری را در نظر گرفت. افزون بر این درس‌ها، فهرستی از درس‌های مورد نیاز برای برخی از گرایش‌ها، در زیر آورده شده است. درس ژئوفیزیک هم، که یکی از زیرشاخه‌های فیزیک کاربردی است، در این فهرست قرار دارد.

جدول ۳ – درس‌های مهم دوره‌ی کارشناسی برای شرکت در کارشناسی ارشد

ذرات بنیادی حالت جامد

اتمی-مولکولی

ژئوفیزیک
مکانیک کلاسیک * * *
نورشناخت *
ریاضی‌فیزیک ۱
* * * *
ریاضی‌فیزیک ۲
* *
ریاضی‌فیزیک ۳
*
نسبیت *
امواج * * *
فیزیک نوین * *

یک نکته
می‌دانیم که برای پیشرفت در فیزیک، از بر نمودن فرمول‌ها و تمرین‌ها ارزش چندانی ندارد و فهمیدن رابطه‌ها و تعریف‌ها است که راه را برای یافتن ناشناخته‌های فیزیک هموار می‌کند. با توجه به بررسی انجام شده، در گرایش‌های ذرات بنیادی، اتمی-مولکولی، و ژئوفیزیک، ۹۰٪ کوشش دانش‌پژوه باید صرف فهمیدن رابطه‌ها و تعریف‌ها شود و ۱۰٪ زمان را برای به‌یادسپاری رابطه‌ها و تعریف‌ها صرف کند. برای گرایش حالت جامد، این نسبت به صورت ۷۰٪ به ۳۰٪ در می‌آید.

۶-زمینه‌های کاری

فیزیک در گروه دانش‌های پایه است. در فیزیک و به‌ویژه گرایش‌های محض آن، که درصد بزرگی را تشکیل می‌دهند، کم‌تر به کاربرد پرداخته می‌شود و نمی‌توان، به طور گسترده، به ساخت ابزارهای روزمره پرداخت. با  بررسی چند نمونه این موضوع روشن‌تر می‌شود؛ ما در فیزیک به بررسی خازن‌ها می‌پردازیم ولی در ساخت خازن‌ها نیازی به بررسی‌های فیزیکی محض نیست و باید از ساختار مواد و بازدهی آن‌ها آگاه بود. در مکانیک کلاسیک به بررسی قرقره‌ها و اندازه‌گیری افزایش بازدهی، با به کار بردن آنها، می‌پردازیم ولی چیزی در این باره که طناب یا قرقره باید از چه جنسی باشند تا بازدهی بیشتر شود نمی‌گوییم پس نمی‌توانیم از دانش فیزیکی‌یمان برای ساخت قرقره‌ی مرغوب استفاده کنیم. در گذار از مقیاس معمولی به مقیاس‌های بسیار کوچک یا بسیار بزرگ، شرایط بغرنج‌تر می‌شود. پس از شناخت ستارگان یا کهکشان‌ها یا بررسی موجی و یا ذره‌ای بودن نور، دست‌کم در مورد ابزارهای کاربردی و کم‌هزینه، نمی‌توان فعالیت عملی چندانی کرد. ساخت ابزارها در دامنه‌ی کاری دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی است، البته می‌توان در بخشی از یک کار مهندسی همکاری داشت. به نوعی می‌توان رشته‌ی فیزیک را نرم‌افزار و رشته‌های مهندسی را سخت‌افزار در نظر گرفت.
بیشترین دامنه‌ی کاری فیزیک، به ویژه در شرایط کنونی در ایران، تدریس است. از آنجا که پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌های چندانی برای پشتیبانی پژوهش‌های علمی در ایران وجود ندارد و باید با هزینه‌ی شخصی به چنین کاری دست زد، نمی‌توان به درآمدزایی آن امید چندانی داشت. از این روی، دامنه‌ی کاری دانش‌آموختگان فیزیک محدود می‌شود.
با این وجود، شمار‌ی از فعالیت‌های عملی در برخی از گرایش‌ها را در این بخش بررسی می‌کنیم.

فیزیک ذرات بنیادی
بررسی و آشکارسازی ذرات بنیادی با به‌کا‌رگیری شتاب‌دهنده‌های بزرگ،

فیزیک اتمی‌-مولکولی
ساخت لیزرهای جدید، اپتیک کوانتومی، طیف‌سنجی ستاره‌ها و مواد میان‌ستاره‌ای،

فیزیک حالت جامد
ساخت مواد مغناطیسی، مخابرات، نظارت کیفی شرکت‌ها،

ژئوفیزیک
همکاری در سازمان زمین‌شناسی، شهرداری، سازمان تحقیقات مسکن.


منابع ترم اول دوره دانشپذیری کلیه گرایش های فیزیک:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
الکتردینامیک 1 (4 واحد)Classical ElectrodynamicsJ.D.JacksonJohn wiley & sons
مکانیک کوانتوم پیشرفته 1 (3 واحد)مکانیک کوانتومی جدید
ترجمه:آریاییپیام نور 1389
مکانیک آماری پیشرفته 1 (3 واحد)Statistical MechanicsPathriaElsevier


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش فیزیک اتمی کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش حالت جامد کليک کنيد

لطفا جهت دانلود گرایش ذرات بنیادی کليک کنيدشهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
  مهندسی فناوري اطلاعات

رشته مهندسی فناوری اطلاعات که زیرمجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می‌شود دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. رشته فناوری اطلاعات در دوره کارشناسی متقاضیان را با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان‌ها آشنا می‌کند و در پایان این دوره، اندک‌اندک وارد مباحث مدیریت پروژه می‌شود در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد.

تفاوت‌ رشته نرم‌افزار با فناوری اطلاعات :

به‌طور کلی ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم‌افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است، به این مفهوم که پزشک صرفا به تجویز دارو و داروساز به ساخت دارو می‌پردازد. در واقع مهندسی نرم‌افزار به‌صورت ریشه‌ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می‌دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه‌های تکنولوژیک و کاربردی نرم‌افزار را بررسی می‌کند. به بیان دیگر مهندس نرم‌افزار به ارایه راه‌حل برای حل مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد، در حالی که مهندس IT پیاده‌سازی راه‌حل‌ها با استفاده از تکنیک را بر عهده می‌گیرد.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کلیه گرایش های این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


منابع ترم اول دوره دانشپذیری مهندسی فناوری اطلاعات:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
فشرده سازی اطلاعات ( 3 واحد)Introduction to Data
Khalid Sayood

Morgan Kaufman

مدیریت توسعه نرم افزار ( 3 واحد)
Software EngineeringRoger S.PressmanMc-Grow Hill

گرافیک کامپیوتری پیشرفته ( 3 واحد)
3D computer graficsAlan WattAddison


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
ارتباطات تصویری ( 3 واحد)پویانمایی و پویانمایی سه بعدی ( 3 واحد)
طراحی واسط کاربر ( 3 واحد)ساخت محیط های مجازی ( 3 واحد)
روش تحقیق و سمینار ( 2 واحد)شبکه های چندرسانه ای ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورمباحث پیشرفته در چندرسانه ای ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  بینایی ماشین ( 2 واحد)

شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

 آمار

رشته آمار از رشته‌های جدید، کاربردی و جذابی است، که در ایران قدمت آن حدود ۲۰ سال است. این رشته در گرایش‌های آمار ریاضی، آمار بیمه و آمار اقتصادی و اجتماعی در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌گردد. در این میان، گرایش آمار ریاضی به لحاظ جامع بودن و در بر گرفتن ویژگی‌های دو گرایش دیگر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این گرایش تحقیقات علمی مبتنی بر روش‌های کاربردی در همه زمینه‌ها و بدون هیچ محدودیتی قابل انجام است در حالی که در دو گرایش دیگر این تحقیقات به زمینه‌های بیمه (برای گرایش بیمه) و اجتماعی (برای گرایش اقتصادی و اجتماعی) محدود می‌شود. لذا ادامه تحصیل در این رشته به افراد علاقه مند به مسائل مختلف روز توصیه می گردد.

زمینه‌های اشتغال :

با توجه به گسترس روز افزون شبکه بانکی کشور و نیازمستمر این مجموعه به کارشناسان آمار (زمینه کار در بانک برای فارغ التحصیلان مقاطع مختلف این رشته وجود دارد )، افزایش تدریجی دانشگاه های ارائه کننده این رشته در مقاطع مختلف (از فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی برای تدریس در دانشگاه ها استقبال می شود چرا که ظرفیت ارائه شده برای این رشته در دانشگاه های کشور هنوز به حد قابل قبول نرسیده است)همچنین گسترش کاربرد علوم آماری در صنایع و علوم مختلف(در پروژه های علمی و صنعتی طی سال های اخیر نیاز به تحلیل و بررسی آماری دقیق در انتهای پروژه به خصوص به منظور کاربرد بهترنتایج پروژه احساس می گردد ) نیاز به این رشته در کشور به شدت وجود دارد .


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری آمار:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

استنباط آماری 1(4 واحد)
Statistical InferenceCasell & BergerDuxburg press

آنالیز ریاضی  2 (4 واحد)
آنالیز 2 علیرضا مدقالچیپیام نور


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد آمار ریاضی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
استنباط آماری 2 ( 4 واحد)آنالیز چند متغیره 1 ( 4 واحد)
احتمال 1 ( 4 واحد)مدلهای خطی 1 ( 4 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورسری های زمانی 2 ( 4 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
علوم انسانی

حسابداری- مدیریت دولتی (مدیریت منابع انسانی،مدیریت مالی دولتی،مدیریت تحول،مدیریت سیستم های اطلاعاتی،تشکیلات و روشها)-مدیریت بازرگانی (بازاریابی، بازرگانی بین الملل-مدیریت مالی)- مدیریت اجرایی -حقوق (خصوصی، بین الملل، جزا و جرم شناسی)-علوم تربیتی (برنامه ریزی درسی، مدیریت آموزشی)، جامعه شناسی، آموزش زبان انگلیسی، ادبیات فارسی،-روان شناسی عمومی-تربیت بدنی(رفتار حرکتی، مدیریت ورزشی، فیزیولوژی)-علوم سیاسی-علوم اجتماعی- مدیریت رسانه- آموزش زبان فارسی- الهیات و معارف اسلامی( علوم قرآن و حدیث،فقه و مبانی حقوق اسلامی)-اخلاق(اخلاق اسلامی،فلسفه اخلاق)-فلسفه و کلام اسلامی-نهج البلاغه(اصول الدین ومعارف علوی)-آموزش محیط زیست-تاریخ ایران اسلامی-تاریخ تشیع-تاریخ وفلسفه آموزش و پرورش(تعلیم و تربیت)- جغرافیاوبرنامه ریزی روستایی-جغرافیاوبرنامه ریزی شهری-جغرافیای طبیعی(اقلیم شناسی در برنامه ریزی محیطی)-زبان وادبیات عربی-زبان و ادبیات انگلیسی - زبان شناسی همگانی-علوم اقتصادی-کتابداری-مدیریت MBA


هنر

پژوهش هنر-مهندسی معماری- طراحی شهری


فنی و مهندسی

مهندسی عمران(راه و ترابری، سازه، مدیریت ساخت، خاک و پی، محیط زیست، سازه های هیدرولیکی)-مهندسی معماری- شهرسازی (طراحی شهری)- مهندسی کامپیوتر(نرم افزار)-مهندسی صنایع (صنایع،سیستم های اقتصادی و اجتماعی، مدیریت سیستم و بهره وری)-مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی)-مدیریت فناوری اطلاعات- مهندسی برق الکترونیک- مهندسی مکانیک(طراحی کاربردی، ساخت و تولید، تبدیل انرژی)


علوم پایه

شیمی(آلی،معدنی،تجزیه،فیزیک)-فیتوشیمی-فیزیک(هسته ای،اتمی ومولکولی،حالت جامد،فیزیک بنیادی،گرانش و فیزیک نجومی)-زیست شناسی(بیوشیمی،گیاهی،جانوری)-ریاضی کاربردی(تحقیق درعملیات،آنالیزعددی)-ریاضی محض(جبر،آنالیز،هندسه)-آمار-زمین شناسی(چینه شناسی و فسیل شناسی)


کشاورزی و منابع طبیعی

مهندسی کشاورزی(بیوتکنولوژی کشاورزی،اصلاح نباتات،زراعت،اقتصادکشاورزی)- مهندسی منابع طبیعی محیط زیستارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447 تماس حاصل فرمایید.


 
معرفی رشته شیمی در مقطع کارشناسی ارشد

شیمی، دانش مولکول‌ها، اتم‌ها و پیوندهاست. دانشی که می‌تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن‌ها را بررسی کند. این دانش، زیربنای بسیاری از علوم دیگر زیستی و صنعتی است و بدون توسعه شیمی و صنایع شیمیایی در هر کشوری، صنایع آن کشور چهره‌ای ناقص خواهد داشت..یک شیمیدان با موادی سروکار دارد که هریک دارای خواص گوناگونی است. آشنایی با این مواد و خواص آنها در یک مجموعه دانشگاهی به عنوان رشته شیمی جای می‌گیرد.

رشته شیمی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور دارای گرایش‌های شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی فیزیک و فیتو شیمی است.

* شیمی آلی

واژه ” آلی” باقیمانده از روزگاری است که ترکیبهای شیمیایی را، بسته به این که از چه محلی منشاء گرفته باشند، به دو طبقه غیر آلی و آلی تقسیم می‌کردند. ترکیبهای غیر آلی ، ترکیبهایی بودند که از مواد معدنی بدست می‌آمدند. ترکیبات آلی ، ترکیبهایی بودند که از منابع گیاهی یا حیوانی ، یعنی از مواد تولید شده به وسیله ارگانیسمهای زنده بدست می‌آمدند.اما با سنتز اوره از مواد معدنی که یک ترکیب آلی است این طبقه بندی صرفا” برای آسانی کار می باشد.
شیمی آلی شیمی ترکیبات کربن است که وسیع ترین طیف ترکیبات را دارد.

* شیمی تجزیه

شیمی تجزیه شامل جداسازی ، شناسایی و تعیین مقدار نسبی اجزای سازنده یک نمونه از ماده است. شیمی تجزیه نقشی حیاتی را در توسعه علوم مختلف به عهده دارد، لذا ابداع فنون جدید تجزیه و بسط و تکامل روشهای تجزیه شیمیایی موجود ، آنقدر سریع و گسترده است که اندکی درنگ در تعقیب رویدادهای تازه سبب بوجود آمدن فاصله‌های بسیار زیاد علمی خواهد شد. نقش این فنون در فعالیتهای تولیدی روز به روز گسترده‌تر و پردامنه‌تر می‌گردد. امروزه ، کنترل کیفیت محصولات صنعتی و غیر صنعتی ، جایگاه ویژه‌ای دارد که اساس این کنترل کیفیت را تجزیه‌های شیمیایی انجام شده به کمک روشهای مختلف تجزیه‌ای تشکیل می‌دهد.

* شیمی فیزیک

شیمی فیزیک بخشی از علم شیمی است که در آن ، از اصول و قوانین فیزیکی ، برای حل مسائل شیمیایی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر ، هدف از شیمی فیزیک ، فراگیری اصول نظری فیزیک در توجیه پدیده‌های شیمیایی است. برای آشنایی بیشتر با علم شیمی فیزیک ، باید با زیر مجموعه‌های این علم آشنا شویم و اهداف این علم را در دل این زیر مجموعه‌ها بیابیم.

* شیمی معدنی

شاخه بزرگی از علم شیمی است که بطور کلی شامل بررسی ، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آنها به غیر از ترکیبات آلی می باشد.به عبارت دیگر می‌توان چنین اظهار نظر کرد که شیمی معدنی کلیه موادی را که از جمله ترکیبات کربن نباشند، به استثنای اکسیدهای کربن و دی‌سولفید کربن دربرمی‌گیرد.

* فیتوشیمی

فیتوشیمی دانش بررسی و مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهی است. به بیان دیگرمی توان گفت شاخه ای از علم شیمی است که موضوع آن، مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهان است. در مفهومی اختصاصی تر، فیتوشیمی با شیمی گیاهان دارویی مرتبط است و در طول قرون متمادی بسیاری از ترکیبات گیاهی نقشی اساسی درصنایع داروسازی داشته اند. شواهد فیتوشیمیایی از جمله شواهد و صفات مورد استفاده در طبقه بندی های فیلوژنتیکی هستند، به گونه ای که در گونه های دارای قرابت و خویشاوندی با یکدیگر، ترکیبات مشابهی یافت می شود.

* زمینه‌های اشتغال

بازار کار رشته شیمی

موارد جذب فارغ التحصیلان رشته شیمی

- طرح، نظارت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی کوچک و بزرگ شیمیایی در سطوح مختلف کاربردی در دانشگاه‌ها، کارخانجات و مراکز تحقیقاتی، به منظور ارتقای کمی و کیفی محصولات مورد نیاز جامعه.
- مسوولیت و ارائه خدمات در آزمایشگاه‌های کنترل کیفی، پیگیری و ارائه معیارهای استاندارد به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی و همچنین مواد مصرفی کارخانه‌ها و صنایع.
- ارائه خدمات آموزشی در سطح دانشگاهها وعهده‌دار شدن مسوولیت هدایت آزمایشگاه‌ها، دبیرستانها و موسسات آموزشی.
- ارائه طرح‌های پژوهشی به منظور استفاده از منابع اولیه ارزنده موجود در جامعه در جهت افزایش بهره‌وری از آن‌ها و جلوگیری از صادرات بی‌رویه مواد اولیه ارزشمند و تبدیل آن‌ها به محصولات واسطه‌ای که ارزش اقتصادی بالاتری دارند.
- ارائه خدمات در کارخانجات پتروشیمی، پلاستیک، لاستیک، رنگ و رزین، الیاف، صنایع غذایی، صنایع دارویی، بهداشتی و شوینده‌ها.

-
آمادگی برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر برای تامین کادر علمی دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی

* شیمی آلی


زمینه‌ای است که از دیدگاه تکنولوژی اهمیتی فوق‌العاده دارد. شیمی آلی شیمی رنگ و دارو ، کاغذ و مرکب ، رنگینه‌ها و پلاستیک‌ها ، بنزین و لاستیک چرخ است. شیمی آلی، شیمی غذایی است که می‌خوریم و لباسی است که می‌پوشیم. از جمله فرصت‌های شغلی ممکن می توان برای افراد متخصص در این گرایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنتز ترکیبات آلی: کار درمراکز داروسازی و کمک به سنتز دارو ومواد آرایشی بهداشتی.

طیف سنجی آلی: کار در آزمایشگاه‌های شناسایی مواد شیمیایی کنترل کیفی.

صنایع شیمی آلی و پلیمر: ارتباط تنگاتنگی بین شیمی آلی و شیمی پلیمر وجود دارد. سنتز پلیمرهای جدید، اصلاح ساختار پلیمرها به منظور بهبود خواص آن‌ها و ایجاد خواص جدید برای کاربردهای خاص می‌تواند انگیزه‌ای برای کارخانجات و مراکز علمی برای استفاده از یک کارشناس ارشد شیمی آلی باشد.

سینتیک و مکانیزم واکنشهای آلی: بسیاری از صنایع فعال شیمی مخصوصا “بخش‌های درگیر با پترشیمی و نفت شاخه‌ای از شیمی آلی هستند که با بررسی مکانیسم واکنش‌ها و سنتیک آن‌ها می‌توان اطلاعات ارزشمندی بدست آورد و برای ساخت کاتالیزورهای جدید و افزایش سرعت واکنش‌ها و نیز افزایش راندمان تولید از آن‌ها استفاده کرد که اینهه همه از تخصص‌های یک شیمی‌دان آلی است.

بیوشیمی: بیوشیمی بررسی شیمی سیستم‌های زیستی است. که ارتباط تنگاتنگی بین آن و شیمی آلی برقرار است. یکی دیگر از مراکز جذب شیمی دان آلی می تواند این مراکز باشد.

* شیمی معدنی

فارغ التحصیلان رشته شیمی معدنی در مراکز علمی و پژوهشی می توانند به بررسی

- کاتالیزورها

- شیمی آلی – فلزی

- صنایع معدنی

- مطالعات الکتروشیمیایی کمپلکس های معدنی

- نانو ذرات بپردازند و نیز در صنایع مختلفی مانند استخراج مواد شیمیایی از منابع معدنی تولید انواع مواد شوینده ضدعفونی کننده پاک کننده و… مشغول به کار شوند.

* شیمی تجزیه


کنترل کیفیت محصول

بیشتر صنایع تولیدی نیازمند به تولید با کیفیت یکنواخت هستند. برای کسب اطمینان از برآورده شدن این نیازمندی مواد اولیه و همچنین محصول نهایی تولید ، مورد تجزیه‌های شیمیایی وسیعی قرار می‌گیرند.

نمایش و کنترل آلوده کننده‌ها

فلزات سنگین پسمانده‌های صنعتی و حشره کشهای آلی کلردار ، دو مشکل کاملا شناخته شده مربوط به ایجاد آلودگی هستند. به منظور ارزیابی چگونگی توزیع و عیار یک آلوده کننده در محیط ، به یک روش تجزیه‌ای حساس و صحیح نیاز است و در کنترل پسابهای صنعتی ، تجزیه شیمیایی روزمره حائز اهمیت است.

مطالعات پزشکی و بالینی

عیار عناصر و ترکیبات مختلف در مایعات بدن ، شاخصهای مهمی از بی نظمی‌های فیزیولوژیکی می‌باشند. محتوی قند بالا در ادرار که نشانه‌ای از یک حالت دیابتی است و وجود سرب در خون ، از شناخته‌ترین مثالها در این زمینه می‌باشد. که همه به تجزیه کیفی و کمی نیاز دارند

عیارگیری

از دیدگاه تجارتی در برخورد با مواد خام نظیر سنگهای معدنی ، ارزش سنگ معدن ، از روی فلز موجود در آن تعیین می‌شود. این موضوع ، مواد با عیار بالا را نیز غالبا شامل می‌شود. بطوری که حتی تفاوت کم در غلظت می‌تواند از نظر تجاری تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. بنابراین یک روش تجزیه‌ای قابل اعتماد و صحیح از اهمیت اساسی برخوردار است.

* شیمی فیزیک

در کشور ما بیشتر فرصت‌های شغلی شیمی فیزیک در مراکز پژوهشی و علمی است که می‌تواند به تغییرات بسیار مهمی در صنایع مختلف شیمی منجر شود. با بررسی، تعیین سمت و سوی واکنش، تعادل در واکنش های شیمیایی و تعادلات فازی، تغییرات انرژی، الکتروشیمی و سینتیک شیمیایی (Chemical Kinetic)می‌توان صنایع مختلف شیمی را به سمتی هدایت کرد که بیشترین سود ممکن را بدست آورد و همچنین از اتلاف انرژی جلوگیری و راندمان تولید محصول را افزایش داد.
* فیتوشیمیبا توجه به اینکه فیتوشیمی دانش بررسی و مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهی است.در کشور ما بیشتر فرصت‌های شغلی فیتوشیمی  در صنایع داروسازی می باشد که می‌تواند به تغییرات بسیار مهمی در این صنعت منجر شود.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش شیمی آلی رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری شیمی آلی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی(جلد 1و 2)اسکوگنشر دانشگاهی
شیمی آلی پیشرفته(3 واحد)شیمی آلی پیشرفته_ساختار مکانیزمکری-ساند برگترجمان خرد
شیمی فیزیک  پیشرفته(3 واحد)شیمی فیزیک (جلد1و2)لوینفاطمی


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش شیمی تجزیه رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری شیمی تجزیه:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی معدنی پیشرفته(3 واحد)شیمی معدنی پیشرفتهعزیزاله بهشتیجهاددانشگاهی
شیمی آلی پیشرفته(3 واحد)شیمی آلی پیشرفته_ساختار مکانیزمکری-ساند برگترجمان خرد
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی (جلد2و1)اسکوگ هالرنشردانشگاه


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش شیمی فیزیک رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری شیمی فیزیک:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی معدنی پیشرفته(3 واحد)شیمی معدنی پیشرفتهعزیزاله بهشتیجهاددانشگاهی
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی (جلد2و1)اسکوگ هالرنشردانشگاهی
شیمی فیزیک پیشرفته(3 واحد)شیمی فیزیک (جلد2و1)لوینفاطمی


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش شیمی معدنی رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری شیمی معدنی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی (جلد2و1)اسکوگ هالرنشردانشگاهی
شیمی آلی پیشرفته(3 واحد)شیمی آلی پیشرفته_ساختار مکانیزمکری-ساند برگترجمان خرد
شیمی معدنی پیشرفته(3 واحد)شیمی معدنی پیشرفتهعزیزاله بهشتیجهاددانشگاهی


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر گرایش فیتوشیمی رشته شیمی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری فیتوشیمی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        
شیمی آلی پیشرفته(3 واحد)شیمی آلی پیشرفته_ساختار مکانیزمکری-ساند برگترجمان خرد
شیمی معدنی پیشرفته(3 واحد)شیمی معدنی پیشرفتهعزیزاله بهشتیجهاددانشگاهی
شیمی تجزیه پیشرفته(3 واحد)اصول تجزیه دستگاهی (جلد2و1)اسکوگ هالرنشردانشگاهی


 

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  شیمی آلی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)ترم سوم ( 6 واحد)
شیمی سنتز آلی ( 3 واحد)مباحث نوین در شیمی آلی ( 2 واحد)
شیمی فیزیک آلی ( 3 واحد)موضوع خاص در شیمی آلی ( 3 واحد)
شیمی هتروسیکل ( 3 واحد)سمینار ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)شیمی داروئی ( 3 واحد)

سنتز پلیمرها ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  شیمی تجزیه در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)ترم سوم ( 6 واحد)
الکتروشیمی تجزیه ای ( 3 واحد)کروماتوگرافی ( 2 واحد)
اسپکتروسکوپی تجزیه ای 1 ( 3 واحد)موضوع خاص در شیمی تجزیه ( 3 واحد)
روشهای فیزیکی و شیمیایی جداسازی ( 3 واحد)سمینار ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)کمپلکسها در شیمی تجزیه ( 3 واحد)

تجزیه مقادیر بسیار کم ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  شیمی فیزیک در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)ترم سوم ( 6 واحد)
ترمودینامیک آماری 1 ( 3 واحد)مباحث نوین در شیمی فیزیک ( 2 واحد)
اشیمی کوانتومی 2 ( 3 واحد)موضوع خاص در شیمی فیزیک ( 3 واحد)
کریستالوگرافی ( 3 واحد)سمینار ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)الکتروشیمی پیشرفته ( 3 واحد)

فتوشیمی ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  شیمی معدنی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)
ترم سوم ( 6 واحد)
ترمودینامیک و مکانیسم واکنشهای معدنی ( 3 واحد)
مباحث نوین در شیمی معدنی ( 2 واحد)
اشیمی فیزیک معدنی ( 3 واحد)
موضوع خاص در شیمی معدنی ( 3 واحد)
طیف سنجی در شیمی معدنی ( 3 واحد)
سمینار ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)بیوشیمی معدنی ( 3 واحد)

کریستالوگرافی ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  فیتوشیمی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 7 واحد)ترم سوم ( 7 واحد)
شیمی ترکیبات طبیعی ( 3 واحد)مباحث نوین در فیتوشیمی ( 3 واحد)
شیمی سنتز مواد آلی ( 3 واحد)گیاه شناسی ( 3 واحد)
سمینار 1 ( 1 واحد)سمینار 2 ( 1 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 8 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 8 واحد)
پایان نامه ( 8 واحد)موضوع خاص در فیتوشیمی ( 3 واحد)

شیمی سنتز ترکیبات آلی ( 3 واحد)

سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
معماری-معماری
در این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان کارشناسی که با مبانی طراحی و درک فضا و نحوه‌ی تلفیق جنبه هنری طراحی پروژه‌های مختلف، با مسائل فنی آشنا شده‌ و چند پروژه طراحی‌ کرده‌اند، حال در مقطع ارشد به صورت حرفه‌ای نحوه‌ی برخورد و کاربرد مبانی نظری را در پروژه‌های مختلف، تجربه می‌کنند.

توانایی‌های لازم برای ادامه تحصیل در این رشته

معماری رشته‌ای مابین هنر و فن است و تأکید بر قسمت هنری یا قسمت فنی آن در دانشکده‌های مختلف متفاوت است. دانشجوی معماری باید در کنار داشتن تجسم قوی و سلیقه‌ی هنری، از درکی عمیق از ایستایی و هندسه نیز برخوردار باشد. در کنار آن آشنایی با علوم اجتماعی، فلسفه، تاریخ و… نیز برای دانشجویان در ادامه تحصیل مورد نیاز است. دانشجویان این رشته باید در خلق فضاهای مطلوب با توجه به ویژگی‌های هر پروژه مهارت کافی داشته باشند و توانایی ارائه و به تصویر کشیدن این فضاهای ذهنی را کسب کرده باشند لذا از فارغ‌التحصیلان این مقطع انتظار می‌رود تا مبانی نظری آموخته شده را به خوبی در حرفه و محیط کار به مرحله اجرا بگذارند.

زمینه‌های اشتغال

نیاز به فارغ‌التحصیلان معماری-معماری در سطح کشور از کارفرمایان خصوصی در پروژه‌های کوچک و بزرگ تا کارفرمایان دولتی (فرمانداری‌ها، استانداری‌ها، شهرداری، وزارت‌خانه‌ها) در پروژه‌های عظیم متغییر است. اگرچه در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر ظرفیت پذیرش دانشجویان معماری و ایجاد این رشته در دانشگاه‌های مختلف بوده‌ایم اما نیاز شدید کشور در بخش ساخت و ساز و کمبود ساختمان‌های مختلف به ویژه بناهای مسکونی، بازار این رشته را پر رونق کرده‌است.

تخصص فارغ‌التحصیلان این رشته

فارغ‌التحصیلان در رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد توانایی طراحی پروژه‌های مختلف از مقیاس‌های متفاوتی نظیر مسکونی، تجاری و فرهنگی تا پروژه‌های بزرگ در مقیاس شهری چون طراحی فرودگاه، استادیو‌مهای ورزشی، برج‌های مسکونی و اداری و … را دارند. به دلیل ویژگی‌های مختلفی که در این رشته وجود دارد و درگیری آن با موضوعاتی چون جامعه‌شناسی، فلسفه، هنرهای تجسمی و .. فارغ‌التحصیلان این رشته به حوزه‌های مختلف هنری دیگر نیز اشراف دارند. در حقیقت مهندس معماری در تیم‌های طراحی پروژه‌های معماری به عنوان عامل ارتباطی تخصص‌های مختلف و هدایت کننده گروه طراحی فعالیت می‌کند و بر جنبه‌های مختلف هنری و فنی هر پروژه کاملا مسلط است. به همین دلیل این متخصصان معمار هستند که خالق اصلی بناها و فضاهای شهری‌اند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری مهندسی معماری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

حکمت هنر اسلامی(2 واحد)
جستارهایی درچیستی هنر اسلامیهادی ربیعیفرهنگستان هنر

سیر اندیشه های معماری(2 واحد)
سیر اندیشه های معماریجوادمهدوی نژادجهاد دانشگاهی

روش تحقیق معماری(2 واحد)
روش های تحقیق در معماریلیندا گروتدانشگاه تهران

نظریه و روشهای طراحی(2واحد)
جزوه نظریه و روشهای طراحیحیدر جهان بخش
پیام نور


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 10 واحد)ترم سوم ( 8 واحد)
طرح معماری 1 ( 4 واحد)طرح معماری 2 ( 4 واحد)
معماری همساز با اقلیم ( 2 واحد)نظریه های مکان یابی( 2 واحد)
روانشناسی محیط ( 2 واحد)روش های پیشرفته ساخت ( 2 واحد)
برنامه ریزی کالبدی معماری ( 2 واحد)ترم چهارم :


پژوهش محورپایان نامه (6 واحد)
آموزش محورحقوق معماری ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) + مدیریت انرژی ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

مهندسی کامپیوتر نرم افزار

هدف از طی این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاهها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگه داری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت کنند. مهمترین نکته‌ای که در مورد این رشته می‌توان عنوان کرد، داشتن روحیه مطالعه مستمر است چرا که سرعت پیشرفت علم در این رشته نسبت به رشته‌های دیگر بسیار بالاست و دانشجو باید بطور مستمر در پی مطالب جدید و یادگیری آنها باشد.

کارایی :

با توجه به دروسی که در این گرایش از گرایش‌های کارشناسی ارشد، ارائه می‌شوند دانشجو می‌تواند توانایی های متفاوتی را کسب کند که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

* طراحی و پیاده سازی پایگاه داده‌‌ها
با توجه به آنچه که یک کارشناس مهندسی نرم افزار در طول تحصیل فرا می‌گیرد ، یک کارشناس ارشد قدرت طراحی و پیاده سازی پایگاه های داده پیچیده تر و دقیق تر با حداقل خطا و همرنگ‌تر با سیستم های روز دنیا را دارا خواهد شد.

* مهندسی نرم افزار
به خودی خود معقوله بسیار پیچیده ای در مورد روش‌های مدیریت، طراحی، پیاده سازی و نگهداری برنامه‌ها و پروژه‌های نرم افزاری است و کارشناس ارشد، قدرت کنترل تمام موارد بالا را در برنامه های عظیم نرم افزاری خواهد آموخت.

* سیستم های عامل
دانشجویان کارشناسی در طول تحصیل خود به طور تئوری و غیر سنگینی با سیستم‌های عامل و زیر و بم های آنها آشنا می‌شوند حال آنکه کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار تا جایی پیش می‌رود که بتواند یک سیستم عامل مستقل و جدید و در عین حال شایسته را پیاده سازی کند.

* اتوماسیون اداری
اتوماتیک کردن روند فعالیت‌های یک اداره موسسه یا سازمان به وسیله کامپیوتر.

* برنامه نویسی همروند
به وجود آوردن همزمان چند برنامه در کامپیوتر و مدیریت آنها.

* الگوریتم‌های موازی
شکستن الگوریتم‌ها به قسمت هایی که میتوانند به صورت همزمان توسط چند پردازنده انجام شوند به منظور افزایش سرعت اجرای الگوریتم.

* طراحی و ساخت کامپایلرها
بر خلاف کارشناسان نرم افزار که نسبت به کامپایلرها شناخت پیدا می‌کنند ، کارشناسان ارشد، قدرت طراحی و ساخت این قسمت مهم از دنیای تولید نرم افزار را خواهند آموخت.

* شبیه سازی و گرافیک کامپیوتری
هم در معقوله مهندسی نرم افزار طبقه بندی شده و کارشناس ارشد از آموزش‌های قدرتمندی جهت انجام آنها بهره خواهد برد.

زمینه‌های اشتغال

با توجه به گسترش روزافزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس می‌شود. امروزه یک مهندس کامپیوتر میتواند در ماورد زیر مشغول به فعالیت گردد.مطالعه و  بررسی و امکان سنجی سخت افزار شبکه و نرم افزار مورد نیاز، فعالیت مستقل برای تولید نرم افزارهای کوچک تا متوسط، بررسی راه‌های مکانیزه کردن فعالیت‌های سازمانی، برنامه نویسی و تولید کد، تست و بررسی برنامه های تولید شده.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری نرم افزار:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

سیستم عامل پیشرفته(3واحد)
distributed systems
Principles and Paradigms
Andrew TanenbaumPrentice Hall

پایگاه داده پیشرفته(3 واحد)
 An Introduction to Database
Systems
cj datePearson Education

مهندسی نرم افزار پیشرفته(3 واحد)
Software Architecture Len BassAddision Wesley


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد نرم افزار در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
الگوریتم های پیشرفته ( 3 واحد)شبکه های کامپیوتری پیشرفته ( 3 واحد)
معماری کامپیوتر پیشرفته ( 3 واحد)شبکه های عصبی ( 3 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)پردازش موازی ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورداده کاوی و انبار داده ها ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  پردازش گفتار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

پژوهش هنر

مقوله هنر، نبض فرهنگ هر جامعه پويا و غني است و هويت ملي و اعتقادي و اجتماعي يك جامعه منسجم به وضوح در آثار هنري آن جامعه منعكس است. از اين روست كه هنر و مباحث هنري در فرهنگ كهن و ريشه دار ايران مورد هجوم جدي بيگانگان قرار گرفته است. بنابراين ايجاد دوره هايي كه بتوانند زمينه ساز تحقيق و تحقق آمال فرهنگي و احياي هويت هاي اصيل جامعه در وادي حساس هنر باشند، ضرورت مي يابد. هدف ابن رشته تشويق و ترغيب تفكر در مقوله هنر، رشد خلاقيت هاي هنري و ارتقاي سطح بينش هنري در فرهنگ اسلامي و همچنين تقويت حوزه هاي آموزش و پژوهش و تأليف و تصنيف در زمينه هاي هنري و جهت يابي و اصلاح حركت هاي هنري جامعه ي اسلامي است. اين رشته از سال 1372 فعاليت خود را در دانشگاه هنر آغاز كرد.

ادامه تحصیل :

دكتراي پژوهش هنر به عنوان تنها رشته در مقطع دكتراي گروه هنر در داخل كشور براي اولين بار در سال 1376 در اين دانشگاه راه اندازي شد.

بازار کار :

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در دانشکده های هنر به تدریس اشتغال ورزیده و درمراکز تحقیقات هنری نیز به عنوان محقق متکفل کارتحقیقی شوند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

 

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

زبان تخصصی (3 واحد)
زبان هنرهای تجسمیمهری اشکیسمت

فرهنگ و ادبیات ایران(3 واحد)
تاریخ ادبیات ایرانتوفیق سبحانیپیام نور

حکمت هنر اسلامی (2 واحد)
جستارهایی درچیستی هنراسلامیهادی ربیعینشرآثارهنری


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد  پژوهش هنر در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 9 واحد)ترم سوم ( 11 واحد)
بررسی و تحلیل مکاتب هنری ( 3 واحد)آراء متفکران در باب هنر ( 2 واحد)
کارگاه روش تحقیق ( 3 واحد)مطالعات تطبیقی هنر 2 ( 3 واحد)
زبان تخصصی 2 ( پیش نیاز)جامعه شناسی هنر ( 3 واحد)
مطالعات تطبیقی هنر 1 ( 3 واحد)آشنائی با هنر و تمدن شرق ( 3 واحد)


ترم چهارم پژوهش محور ( 10 واحد)ترم چهارم آموزش محور ( 10 واحد)
پایان نامه ( 10 واحد)پژوهش در هنر یونان و روم ( 2 واحد)
هنر و اسطوره ( 3 واحد)
هنر و نماد ( 3 واحد)
سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید. 

مهندسی کشاورزی

توسعه کشاورزي نيازمند نيروي انساني ماهر است که بتواند عمليات کشاورزي مربوط به محصولات زراعي و باغي را بر اساس يافته‌هاي جديد علمي انجام دهد و بيشترين بازدهي و محصول را در بهره‌گيري از منابع به دست آورد. بدين منظور  لازم است متخصصاني تربيت شوند که بتوانند با استفاده از دانش و تجربيات خود، توليد اقتصادي محصولات زراعي را به طور علمي امکان پذير سازند و از امکانات موجود کشور حداکثر استفاده را برده، در امور تحقيقات و آموزش و برنامه ريزي کشاورزي نيز خدمت نمايند. از اینرو این رشته در دانشگاه پیام نور در گرایشهای مهندسی کشاورزی زراعت، اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی کشاورزی، اقتصاد کشاورزی مدیریت و تولید کشاورزی و نیز توسعه روستایی ارائه شده است.

زراعت

ايجاد رشته زراعت براي تربيت کارشناساني است که بتوانند در جهت افزايش سطح زيرکشت محصولات اصلي کشاورزي، استفاده بهينه از زمان و بالا بردن عملکرد اين محصولات در واحد سطح (هکتار) تلاش کنند. با توجه به اين که در حال حاضر حدود 16 ميليون هکتار از اراضي کشور، زيرکشت محصولات مختلف زراعي قرار دارد و با عنايت به اين که مساحت زمين‌هاي قابل کشت در کشور حدود 50 ميليون هکتار است و نظر بر اين که ايران از تنوع آب و هوايي برخوردار است؛ با برنامه‌ريزي صحيح و دقيق و با استفاده از دانش کارشناسان رشته زراعت و اصلاح نباتات، مي‌توان به ميزان هر چه بيشتر از زمين‌هاي کشور براي افزايش توليد کمي و کيفي بهره‌برداري كرد.

اصلاح نباتات

هدف از ايجاد دوره کارشناسي ارشد در رشته اصلاح نباتات، تربيت افرادي است که بتوانند به عنوان کارشناس ارشد در زمينه‌هاي مختلف توليدي کار و در برنامه‌ريزي‌هاي منطقه‌اي و مطالعاتي و همچنين به صورت مربي پژوهشي، در موسسات اموزش عالي و به عنوان مجري امور تحقيقات کشاورزي و يا به عنوان مدير و مجري واحدهاي توليدي دولتي و خصوصي بخش کشاورزي، منشأ خدمت باشند. همچنين از جمله مشکلات کشاورزي در کشور ما همواره اين بوده است که مجريان فعاليت‌هاي توليدي کشاورزي، کمتر تحصيلاتي در زمينه کشاورزي داشته‌اند؛ به طوري که روش‌هاي کار همچنان سنتي و قديمي باقي مانده است. در حالي که در سطوح بالاتر يعني کارشناسان و يا مراکز برنامه‌ريز و هدايت‌گر، توان بالايي براي تأمين فن‌آوري مورد نياز وجود دارد.

اصلاح نباتات

بطور کلي بازار کار متخصصين گرايش اصلاح نباتات را مي‌توان در دو بخش اصلي زير مورد توجه قرار داد:

1- بخش دولتي:

دربخش دولتي اين افراد در مراکز مختلفي از قبيل سازمان تحقيقات کشاورزي (در اين مراکز متخصصان به عنوان محقق در بخش‌هاي مختلف از جمله غلات، دانه هاي روغني، حبوبات اهداف اصلاحي را در گياهان مذبور پيگيري نموده و در رابطه با مقاومت به تنش‌ها، مقاومت به آفات و امراض، بهبود کيفي محصولات و انتقال ژن و ... به فعاليت مي‌پردازند در حال حاضر متخصصان با درجه علمي دکتري به عنوان عضو هيات علمي در اين سازمان پذيرفته و از حقوق و مزاياي اين مرتبه سازماني بهره مند مي‌شوند.) و سازمان جهاد کشاورزي (با توجه به ماهيت سازمان جهاد کشاورزي، فعاليت‌هاي اين سازمان مرحله بعد از تحقيقات بوده به عبارت ديگر بکار بستن نتايج تحقيقات و شيوه‌هاي نوين علمي در عرصه کشاورزي يکي از اهداف اصلي اين سازمان به شمار رفته، متخصصان اصلاح نباتات در اين سازمان در رده‌هاي مختلف سازماني مشغول بکار شده و دامنه کاري آن‌ها از ارائه مشاوره‌هاي علمي تا پايه‌ريزي سياست‌هاي بخش کشاورزي در زمينه علمي مربوطه را شامل خواهد شد.) مي‌توانند مشغول به كار شوند.

2- بخش خصوصي:

 با نگاهي اجمالي به فعاليت‌هاي بخش خصوصي در کشورهاي پيشرفته ديده مي‌شود که تمام فعاليت‌هاي علمي و اجرايي بخش کشاورزي توسط اين بخش به اجرا درآمده و دولت تنها نقشي نظارتي دارد، اين امر نشان دهنده پتانسيل بالاي بخش خصوصي در جذب متخصصان کشاورزي به ويژه متخصصان اصلاح نباتات است. در اين بخش با توجه به توانايي اصلاح‌گران در سرپرستي  تيم‌هاي تحقيقاتي نياز بالايي به نيروي علمي و اجرايي اين افراد وجود دارد. اين متخصصان در موسسات اصلاح، توليد و توزيع بذر، موسسات توليد فرآورده‌هاي ژنتيکي، شرکت‌هاي کشت و صنعت، موسسات توليد سموم کنترل آفات و بيماري‌ها و... مشغول بکار خواهند شد.

3- سازمان هاي آموزش عالي و دانشگاه‌ها:

فارغ التحصيلان رشته اصلاح نباتات در مقطع دکتري و کارشناسي ارشد با توجه به توان علمي خود مي‌توانند در سازمان‌هاي آموزش عالي و دانشگاه‌ها در گروه زراعت و اصلاح نباتات به عنوان مدرس مشغول بکار شده و از مزاياي اعضا هيات علمي بهره مند شوند.


مهندسی اقتصاد کشاورزی


اقتصاد کشاورزی به مجموعه ای از علوم و روشها اطلاق می شود که عوامل اقتصادی موثر در امور کشاورزی، روابط اقتصادی موجود بین عوامل تولید کشاورزی و کاربرد اصول اقتصادی را در تولید و توسعه کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار می دهد. به بیان دیگر اقتصاد کشاورزی عبارت از کاربرد اصول و نظریه های اقتصاد عمومی در فرآیند تولید، مبادله، توزیع و مصرف مواد غذایی و مواد خام اولیه مورد نیاز سایر بخش هاست. بر این اساس می توان نتیجه گرفت که اقتصاد کشاورزی، روش های چگونگی استفاده مطلوب و بهینه از منابع طبیعی در بخش کشاورزی را از طریق شیوه ها و ابزار کارآمد خود مورد مطالعه قرار می دهد. هدف از ایجاد این رشته، تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتوانند با تکیه بر دانش و اندوخته های علمی و تجارب عملی خود به عنوان کارشناس اقتصاد کشاورزی به تهیه و تدوین طرح های توسعه کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها در سطوح مختلف منطقه ای و یا ملی بپردازند و همچنین از طریق بکارگیری روش های تجزیه و تحلیل کمی و ارائه مدل های ریاضی در حل مسائل و مشکلات تولید، توزیع و یا مصرف مواد غذایی و مواد خام، راهکارهای مناسبی را ارائه می نمایند. متخصصان اقتصاد کشاورزی در فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی مرتبط با مسائل اقتصادی بخش کشاورزی نیز می توانند همکاری نمایند.

1-2) اهمیت و جایگاه در جامعه

با عنایت به اهمیت تولید کشاورزی در امنیت غذایی جامعه و نیز ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی تولید، اقتصاد کشاورزی به عنوان یکی از شاخه های علوم کشاورزی از حدود یک قرن پیش در کنار سایر رشته های کشاورزی به تدریج مطرح شد و با سیر تکاملی اش امروزه به شکل یک دانش منسجم و مدرن در مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی در اختیار مشتاقان علم و جامعه کشاورزی قرار گرفته است. در عرصه فعالیت های زراعی، حضور متخصصانی که علاوه بر دانش کشاورزی، اصول علم اقتصاد را نیز فراگرفته باشند و بتوانند با استفاده از تجربیات و دانش خود، در زمینه برنامه ریزی و تهیه طرح های تولیدی محصولات کشاورزی بطور اقتصادی فعالیت کنند، از ضروریات تحول کشاورزی کشور است و این امر، جایگاه و اهمیت رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی را به خوبی مشخص می کند.

1-3) توانایی های لازم برای داوطلبان این رشته وادامه تحصیل در آن

با توجه به کمیت وکیفیت درسهایی که در این رشته تدریس می شود, برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی داوطلبان باید علاوه بر زمینه های عمومی مورد نیاز در آزمون سراسری، از قدرت وتوان نسبتاً بالایی در زمینه ریاضی برخوردار باشند. علاوه بر این مشتاقان این رشته باید دارای قوه ادراک بسیار بالا و قدرت تجزیه وتحلیل وتصمیم گیری صحیح واصولی باشند. گذشته از همه اینها ,علاقه وشوق شخصی افراد از عوامل تعیین کننده در میزان موفقیت در این رشته است و شاید شرط لازم ادامه تحصیل در این رشته همین امر باشد

1-4) تواناییهای فارغ التحصیلان

همان طور که بیان شد، دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی پس از پایان تحصیلات و دوره آموزشی خود، می توانند در زمینه های مختلف تولید، توزیع ومصرف مواد غذایی و مواد خام مورد نیاز سایر بخش ها مسئولیت هایی را بپذیرند که برخی از موارد مهم این مسئولیت ها به شرح زیر است. 1- تهیه وتدوین طرح های کشاورزی وارزیابی اقتصادی آنها . 2- توجیه یک طرح کشاورزی از نظر اقتصادی و یا مقایسه چند طرح. 3- بررسی ومطالعه اقتصادی طرح های عظیم مرتبط با بخش کشاورزی مانند سدها و..... 4- تهیه الگوی کشت و یا تولیدی برای واحدهای کوچک و بزرگ کشاورزی از ابعاد اقتصادی . 5- بررسی هزینه ها ودرآمدهای تولیدات کشاورزی. 6- مدل سازی ریاضی برای تعیین ضرایب فنی عوامل تولید، میزان کارایی آنها و یا تخصیص زمینه منابع تولید . 7- بازار یابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور . 8- همکاری با مهندسان مشاور طرح های کشاورزی منطقه ای و یا ملی در ارتباط با توجیه اقتصادی آنها . 9- ارائه طرح های تحقیقاتی در ارتباط با مسائل مختلف اقتصاد کشاورزی . 10- آموزش نظریه های علمی اقتصاد کشاورزی.

1-5) موقعیتهای شغلی و محل های کار

مراکز و واحدهای مختلفی در تولید، تبدیل، توزیع ومصرف محصولات کشاورزی نقش دارند و به گونه ای با مسائل اقتصاد کشاورزی مرتبط می باشند ؛ بنابراین هر یک از این مراکز و واحدها به تناسب ماهیت فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته برای تأمین نیازهای خود می نمایند. برخی از این مراکز به شرح زیر است: 1- وزارت کشاورزی- سازمان ها وادارات کل کشاورزی. 2- سازمان تحقیقات وآموزش و ترویج کشاورزی . 3- وزارت جهاد سازندگی- بخش تحقیقات اقتصادی و اجتماعی . 4- بانکها، بویژه بانک کشاورزی . 5- شرکتهای مهندسان مشاور در امور کشاورزی . 6- کشت وصنعتهای بزرگ تولید کشاورزی . 7- دانشگاهها ومراکز آموزش عالی . 8- سازمان تعاون روستایی. 9- سازمان اتکا (وزارت دفاع). 10- تعاونی های تولید روستایی. شایان ذکر است که در مورد اشتغال دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی باید به این نکته مهم توجه نمود که متاسفانه در دوره های گذشته وتا سالهای اخیر به اقتصاد کشاورزی چندان اهمیتی داده نشده است و زمینه اشتغال تا چند سال پیش برای این رشته مناسب نبود اما پس از برنامه پنج ساله دوم خوشبختانه اهمیت وضرورت اقتصاد کشاورزی مورد توجه و اقبال مسئولان و دولتمردان قرار گرفته وروز به روز بر اهمیت آن افزوده می گردد این امر میزان نیاز به مهندسان اقتصاد کشاورزی را به طورچشمگیری افزایش داده است به گونه ای که می توان گفت تقریباً تمامی فارغ التحصیلان این رشته جذب بازار کار شده و مشغول فعالیت می باشند ؛ در آینده نیز بازار کار بهتری برای این فارغ التحصیلان فراهم خواهد بود.

3- ادامه تحصیلات

ادامه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی دکترای رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی است که در بعضی از دانشگاه های کشور ارائه می شود. هدف از این دوره ها آموزش و پرورش متخصصانی است که با تکیه بر دانش و تجارب خود بتوانند نظریه های اقتصادی و اصول و موازین اقتصاد کشاورزی را تجزیه وتحلیل نموده و راههای توسعه موزون کشاورزی را بررسی و به اجرای آنها بپردازند.

3-1) توانایی های فارغ التحصیلان مقطع های کارشناسی ارشد و دکترا در رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی


فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در زمینه های پژوهشی وآموزشی در دانشگاه های کشور و مؤسسه های تحقیقاتی ونیز اجرای طرح های اقتصادی و همچنین در مقام یک برنامه ریز، تحلیل گر و ارزشیاب در برنامه های توسعه کشاورزی به کار مشغول گردند با توجه به پیچیدگی های موجود در راه توسعه اقتصاد کشاورزی ومشکلات موجود آن، نیاز اساسی کشاورزی به برنامه ریزانی است که با استفاده از نظریه های اقتصادی به تحلیل اوضاع موجود پرداخته، آسان ترین راه را برای توسعه کشاورزی ارائه کنند و مهندسان کشاورزی در گرایش اقتصاد کشاورزی که وظیفه تحلیل گری اقتصاد در بخش کشاورزی را به عهده دارند در توسعه کشاورزی نوین کشور از جایگاه ویژه برخوردارند.

3-2) موقعیت های شغلی ومحل های کار فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد ودکترا


فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی، می توانند در همان محل هایی که برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی معرفی گردید در رده های بالاتر مشغول به کار شوند و در صورت اتمام دوره دکترا به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه ها فعالیت کنند.

  بیوتكنولوژی کشاورزی

دیباچه: اساس‌ و پایه‌ بیوتكنولوژی‌ جدید را می‌توان‌ انتقال‌ ژن‌های‌ یك‌ موجود به‌ موجود دیگر و فعال‌ ساختن‌ آنها در موجود جدید دانست‌؛ فن‌آوری‌ رو به‌ گسترشی‌ كه‌ امروزه‌ به‌ سرعت‌ در صنایع‌ دارویی‌، غذایی‌، پزشكی‌، شیمیایی‌ و كشاورزی‌ وارد شده‌ است‌.

برای‌ مثال‌ ممكن‌ است‌ این‌ ژن‌ها وارد یك‌ باكتری‌ شوند و پس‌ از فعال‌ شدن‌، تركیبات‌ كم‌ مقدار ولی‌ باارزشی‌ چون‌ هورمون‌ رشد یا انسولین‌ ایجاد كنند یا ممكن‌ است‌ این‌ ژن‌ها به‌ گیاهان‌ منتقل‌ شده‌ و گونه‌هایی‌ را ایجاد كنند كه‌ در مقابل‌ آفت‌كش‌ها مقاوم‌ هستند یا این‌ كه‌ بازدهی‌ بالایی‌ دارند. به‌ این‌ ترتیب‌ استفاده‌ از انسولین‌ برای‌ بیماران‌ دیابتی‌ محدودیت‌ خاصی‌ نخواهد داشت‌ همچنین‌ كشاورزان‌ می‌توانند در پرورش‌ گیاهانی‌ چون‌ سویا از سموم‌ و آفت‌كش‌های‌ كمتری‌ استفاده‌ كنند وبا استفاده‌ از نژادهای‌ جدید، با همان‌ سرمایه‌گذاری‌ قبلی‌، محصولی‌ تا چند برابر به‌ دست‌ آورند.

رشته‌ بیوتكنولوژی‌ یك‌ رشته‌ كاربردی‌ و میان‌ رشته‌ای‌ مهندسی‌ ـ علوم‌ پایه است‌ كه‌ قلمرو آن‌ حداقل‌ 33 حوزه‌ تخصصی‌ علوم‌ را در برمی‌گیرد. این‌ رشته‌ در كشور ما از سال‌ 1378 در دانشكده‌ علوم‌ دانشگاه‌ تهران‌ در مقطع‌ دكترای‌ پیوسته‌ ارائه‌ می‌شود.رشته‌ بیوتكنولوژی‌ از سه‌ مرحله‌ كارشناسی‌، كارشناسی‌ارشد و دكتری‌ تشكیل‌ شده‌ است‌ كه‌ دانشجویان‌ در مرحله‌ كارشناسی‌ پس‌ از گذراندن‌ موفقیت‌آمیز 132 واحد دروس‌ مشترك‌ معرفتی‌- نظری‌، علوم‌ پایه‌، پزشكی‌، مهندسی‌ و مبانی‌ بیوتكنولوژی‌ به‌ اضافه‌ آموختن‌ زبان‌ انگلیسی‌ در حد 550 نمره‌ تافل‌ و آشنایی‌ كامل‌ با یك‌ زبان‌ برنامه‌نویسی‌ كامپیوتر در صورتی‌ كه‌ معدل‌ آنها در هر نیمسال‌ تحصیلی‌ كمتر از 15 نباشد، می‌توانند وارد مرحله‌ دوم‌؛ یعنی‌ مقطع‌ كارشناسی‌ارشد شوند كه‌ در این‌ مقطع‌ یكی‌ از 6 گرایش‌ بیوتكنولوژی‌ میكروبی‌، بیوتكنولوژی‌ پزشكی‌، بیوتكنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌، بیوتكنولوژی‌ مولكولی‌، فرآورش‌ زیستی‌ و بیوتكنولوژی‌ كشاورزی‌ (گیاهی‌) را انتخاب‌ كرده‌ و بعد از گذراندن‌ 48 واحد در یكی‌ از گرایش‌های‌ تخصصی‌، و انجام‌ معادل‌ 6 واحد پژوهش‌های‌ انفرادی‌ و ارائه‌ 2 واحد سمینار از مقطع‌ كارشناسی‌ارشد فارغ‌التحصیل‌ می‌شوند. در این‌ مرحله‌ در صورتی‌ كه‌ میانگین‌ نمرات‌ دروس‌ مقطع‌ كارشناسی‌ارشد آنها حداقل‌ 16 باشد، می‌توانند در امتحان‌ جامع‌ شركت‌ كنند و در صورت‌ موفقیت‌ در این‌ امتحان‌، وارد مرحله‌ دكترای‌ تخصصی‌ (Ph.D) شده‌ و رسماً برای‌ ثبت‌ پایان‌ نامه‌ دكتری‌ اقدام‌ كنند.

به‌ عبارت‌ دیگر دانشجویان‌ این‌ رشته‌ نیز برای‌ ورود به‌ مقطع‌ كارشناسی‌ارشد و دكتری‌ باید شرایط‌ لازم‌ را داشته‌ باشند؛ یعنی‌ باید میانگین‌ معدل‌ بالایی‌ داشته‌ و در آزمون‌ جامع‌ موفق‌ شوند اما در یك‌ آزمون‌ رقابتی‌ شركت‌ نمی‌كنند.در این‌ میان‌ دانشجویان‌ گرایش‌ "بیوتكنولوژی‌ میكروبی" در زمینه‌ بیوتكنولوژی‌ غذایی‌ و دارویی‌، تولید آنزیم‌ها، پروتئین‌ها، پلی‌ ساكاری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها اطلاعات‌ لازم‌ را به‌ دست‌ می‌آورند."بیوتكنولوژی‌ پزشكی‌" نیز در زمینه‌ ژنتیك‌ پزشكی‌، تشخیص‌ بیماری‌های‌ عفونی‌، ارثی‌ و سرطانی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ و درمان‌های‌ مولكولی‌، كاربرد بیوتكنولوژی‌ در پزشكی‌ قانونی‌، تولید فرآورده‌های‌ نوتركیب‌ و واكسن‌ها و مواد تشخیصی‌ است و "بیوتكنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌" به‌ استخراج‌ معادن‌ از طریق‌ بیولوژیك‌، تصفیه‌ فاضلاب‌ها و آلاینده‌های‌ خطرناك‌ و جامد، رفع‌ آلودگی‌ دریاها و بازسازی‌ بیولوژیكی‌ محیط‌ می‌پردازد."بیوتكنولوژی‌ مولكولی‌" شامل‌ مهندسی‌ ژنتیك‌، مهندسی‌ پروتئین‌، تولید آنتی‌بادی‌های‌ منوكلونال‌، غشاء و سنسورهای‌ بیولوژیك‌ و انجام‌ تحقیقات‌ بنیادی‌ بیوتكنولوژی‌ می‌شود و "فرآورش‌ زیستی‌" (مهندسی‌ فرآیندهای‌ زیستی‌) به‌ طراحی‌ راكتورهای‌ بیوشیمیایی‌، تكنولوژی‌ فراورش‌ مواد غذایی‌، آنزیم‌ها و داروها می‌پردازد. و بالاخره‌ " بیوتكنولوژی‌ گیاهی‌" (كشاورزی‌) به‌ كشت‌ سلول‌ و بافت‌ گیاهی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ گیاهی‌، مهندسی‌ ژنتیك‌ گیاهی‌، تولید بذر و نهال‌ مقاوم‌ به‌ شرایط‌ نامناسب‌ محیط‌، بیماری‌های‌ متداول‌ و حشرات‌ و آفات‌ عمده‌، تولید كودهای‌ زیستی‌ و آنزیم‌ها و هورمون‌ها با منشاء گیاهی‌ می‌پردازد.

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :

زمینه‌ كار بیوتكنولوژی‌ در داخل‌ كشور مساعد است‌ و برای‌ مثال‌ در حال‌ حاضر عده‌ای‌ از دانشجویان‌ دوره‌ دكترای‌ میكروبیولوژی‌ كه‌ در زمینه‌ بیوتكنولوژی‌ میكروبی‌ مطالعه‌ می‌كنند، بر روی‌ آب‌های‌ شور كشور مثل‌ دریاچه‌ ارومیه‌ كه‌ امكان‌ رشد موجودات‌ در آن‌ پیچیده‌ و مشكل‌ است‌، تحقیق‌ می‌كنند تا با بهره‌گیری‌ از تكنیك‌های‌ بیوتكنولوژی‌، محیطی‌ مناسب‌ برای‌ رشد موجودات‌ دریایی‌ در داخل‌ آن‌ فراهم‌ آورند.از سوی‌ دیگر فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند به‌ عنوان‌ نیروی‌ انسانی‌ متخصص‌ برای‌ مدیریت‌ میانی‌ و هدایت‌ امور فنی‌ خطوط‌ تولید، مزارع‌ و آزمایشگاه‌ها مشغول‌ به‌ فعالیت‌ شوند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کلیه گرایش های رشته کشاورزی در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کلیه گرایش های رشته کشاورزی کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری بیوتکنولوژی کشاورزی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

بیوشیمی(2 واحد)
مبانی بیوشیمی کشاورزیمحمد صفریدانشگاه تهران

میکروبیولوژی عمومی(2 واحد)
میکروبیولوژی عمومیمینا افسری نژادپیام نور

بیولوژی سلولی مولکولی(2 واحد)
مباحثی از بیولوژی سلولی مولکولیرسول صالحیمانی

سینوژنتیک(2 واحد)
سینوژنتیک گیاهیمنصور امیدی
دانشگاه تهران


منابع ترم اول دوره دانشپذیری توسعه کشاورزی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

سیاستگذاری توسعه کشاورزی(2 واحد)
سیاستهای توسعه کشاورزی ایرانعلی شکوریسمت

توسعه اقتصادی(2 واحد)
اقتصاد توسعه از فقر تا ثروت مللیوجیرو هایامینشر نی

اصول توسعه صنایع روستایی(2 واحد)
صنایع روستاییحسین شعبانعلیپیام نور

توسعه پایدار روستایی(2 واحد)
اولویت های توسعه روستاییام ال راوان
دانشگاه تهرانمنابع ترم اول دوره دانشپذیری اقتصاد کشاورزی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

روش تحقیق(2 واحد)
روش های تحقیق دراقتصاد کشاورزیمحسن شوکت فداییپیام نور

اقتصادومدیریت منابع طبیعی(3 واحد)
اقتصاد منابع تجدیدشوندهمجیداحمدیانسمت

اقتصاد خرد پیشرفته(3 واحد)
تئوری اقتصاد خردجیمز هندرسنرسا

توسعه کشاورزی تکمیلی(2واحد)
اقتصادرشدوتوسعه جلد(1و2)مرتضی قره باغیان
نشرنی


 

منابع ترم اول دوره دانشپذیری اصلاح نباتات:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

روش تحقیق (2 واحد)
روش تحقیق در علوم کشاورزیسیدعلی محمدمیرمحمدیجهاددانشگاهی

ژنتیک تکمیلی(3 واحد)
 ژنتیک تکمیلی (پیشرفته)اسدالله احمدی خواهدانشگاه گرگان

اصلاح نباتات تکمیلی(3 واحد)
اصلاح نباتات تکمیلیاسدالله احمدی خواهدانشگاه گرگانمنابع ترم اول دوره دانشپذیری زراعت:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

روش تحقیق(2 واحد)
روش تحقیق در علوم کشاورزیسیدعلی محمدمیرمحمدیجهاددانشگاهی

اکولوژی گیاهان زراعی(3 واحد)
 اگرواکولوژِیمهدی نصیری محلاتیدانشگاه فردوسی

فیزیولوژی علفهای هرز(3 واحد)
کارکردفیزیولوژِیک وکاربرد
علف کش ها
سیدکریم موسویدانشگاه زنجان


منابع ترم اول دوره دانشپذیری اقتصاد کشاورزی گرایش مدیریت و تولید کشاورزی :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

اقتصاد خرد 3 (3 واحد)
رویکردی جدید به اقتصاد خرد میانههال واریاننشرنی

اقتصاد کلان 3 (3 واحد)
تئوری و سیاستهای اقتصاد کلانویلیام برانسوننشرنی
کاربرد برنامه ریزی ریاضی
در کشاورزی (3 واحد)
پژوهش عملیاتیمحمدرضا مهرگانکتاب دانشگاهی


منابع ترم اول دوره دانشپذیری علوم دامی - تغذیه دام :


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

فیزیولوژی تکمیلی (3 واحد)
فیزیولوژی پزشکی گایتونفیزیولوژی دامگایتون - هال
محمدجواد ضمیری
اندیشه رفیع
حق شناس

بیوشیمی تکمیلی (3 واحد)
مروری بر بیوشیمیامیره نجات شکوهیانتشارات 59

روش تحقیق (2 واحد)
روش تحقیق در علوم کشاورزیسیدعلی محمدمیرمحمدیجهاددانشگاهی


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 

معرفی گرایش ها:

گرایش مهندسی صنایع - صنایع :

فارغ التحصیلان این گرایش توانایی کارهایی از قبیل مدلسازی ٬برنامه ریزی درپروژه های مختلف٬ بررسی مشکلات و ارائه بهترین الگوها در سازمان ها و کارخانه ها برای بهینه سازی مسائل مختلف از قبیل انسان ٬مواد و ماشین آلات را دارا هستند.
آنها سعی می کنند ارتباط منطقی بین اجزاء انواع سیستمهای تولیدی و غیر تولیدی را جستجو کرده و بازدهی آنها را افزایش دهند. البته باید عرض کنیم که شاید این اهداف در مورد مهندسین صنایع در دوره کارشناسی (گرایش تولید صنعتی و گرایش تحلیل سیستم ها)نیز صادق باشد ولی دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد سعی می کنند مطالب را بصورتی عمیقتر و تخصصی تر دنبال کنند.

گرایش مهندسی صنایع - سیستمهای اقتصادی و اجتماعی:

پیچیده ترین سیستم ها، سیستمهایی هستند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به انسان یا گروهی از انسانها مرتبط باشند. بدین جهت سیستمهای اجتماعی و اقتصادی که بطور مستقیم با انسان سرو کار دارند، از نظر تحلیل، پیش بینی رفتار و کنترل جزو پیچیده ترین سیستمها دسته بندی می شوند. بطور کلی هدف از بوجود آمدن این رشته تربیت افرادی است که بتوانند با ابزار و مدلهای مختلف، سیستمهای پیچیده را شناسایی، تحلیل ، پیش بینی و اصلاح کنند.
فارغ اتحصیلان این رشته می توانند به عنوان مهندس صنایع در واحدهای تولیدی و کیفی و خدماتی (خودرو سازی، شرکتهای نفتی و ...) و یا بعنوان سیستم آنالیست در واحدهای مالی و بانکی و بیمه و وزارتخانه ها و ... فعالیت کنند.

گرایش مهندسی صنایع - مدیریت سیستم وبهره وری:

همانطور که از نام این رشته پیدا است دانشجویان این رشته با یادگیری مسائلی از تلفیق بهینه عوامل انسانی و فیزیکی در جهت تحقق هدفهای مدیریتی و بهینه سازی گام برمی دارند اصولا از فارغ التحصیلان این گرایش انتظار می رود با بکارگیری دروسی که در دوره کارشناسی ارشد می خوانند بتوانند به مدیریت واحدهای صنعتی و همچنین تجزیه و تحلیل مسائل مدیریتی و نارسائی های سازمان ها بپردازند.دانشجویان این رشته با توجه به دروسی که در دوره کارشناسی ارشد می گذرانند و همچنین دروسی که در امتحان ورودی آن دانشجویان باید بلد باشند در مجموع بیشتر به درد فارغ التحصیلان رشته های فنی (غیر صنایع) می خورد تا بتوانند علاوه بر جنبه های فنی به مسائل مدیریتی و اقتصادی با دیدی در جهت بهبود بهره وری یک سازمان نگاه کنند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش صنایع-صنایع) در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش صنایع-صنایع کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری صنایع-صنایع:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

طراحی سیستم های صنعتی(3 واحد)
طراحی سیستم های صنعتیبشیریدانشگاه شاهد

روشهای آماری(3 واحد)
آمار مهندسیهاشم محلوجینشردانشگاهی

تصمیم گیری با معیارهای چندگانه(3 واحد)
تصمیم گیری های چندگانهمحمدجواداصغرپوردانشگاه تهران
جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش سیستم های اقتصادی) در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش سیستم های اقتصادی کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری صنایع-سیستم های اقتصادی اجتماعی:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

برنامه ریزی ریاضی(3 واحد)
تحقیق درعملیات2آریانژاددانشگاه علم وصنعت

اقتصادسنجی(3 واحد)
اقتصادسنجیمسعود درخشانسمت

سیستم های دینامیکی(3 واحد)
پویایی های سیستمتیموری-نورعلیدانشگاه علم وصنعتجدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش بهره وری) در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش بهره وری کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری صنایع-مدیریت سیستم و بهره وری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

احتمال و آمارمهندسی پیشرفته(3 واحد)
آمارمهندسیهاشم محلوجینشردانشگاهی

برنامه ریزی استراتژیک برای مدیران (3 واحد)
مدیریت استراتژیکفرد دیویدپژوهشهای فرهنگی

تصمیم گیری با معیارهای چندگانه(3 واحد)
تصمیم گیری های چندگانهمحمدجواداصغرپوردانشگاه تهران


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد صنایع - صنایع در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
مجموعه های فازی در تصمیم گیری ( 3 واحد)اقتصاد مهندسی پیشرفته ( 3 واحد)
برنامه ریزی تولید پیشرفته ( 3 واحد)برنامه ریزی خطی پیشرفته ( 3 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)مباحث منتخب در مهندسی صنایع ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورمدیریت زنجیره تامین ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  سیستم های تصمیم گیری و خبره ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد صنایع  سیستم های اقتصادی اجتماعی دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
تئوری تصمیم گیری ( 3 واحد)برنامه ریزی استراتژیک ( 3 واحد)
برنامه ریزی حمل و نقل ( 3 واحد)اقتصاد خرد پیشرفته ( 3 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)برنامه ریزی خطی پیشرفته ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محوراقتصاد سنجی پیشرفته ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  طراحی آزمایش ها ( 2 واحد)جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد صنایع مدیریت سیستم و بهره وری دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
مدیریت منابع انسانی ( 3 واحد)مدیریت عملیات ( 3 واحد)
مدیریت کیفیت و بهره وری ( 3 واحد)اقتصاد سنجی ( 3 واحد)
سمینار و روش تحقیق ( 2 واحد)سازماندهی و رهبری ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورداده کاوی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  روش های فرا ابتکاری ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
مدیریت فناوری اطلاعات

هدف از این رشته عبارت است از : تربیت کادر متخصص جهت ایجاد پایگاه اطلاعات در سازمان که به تصمیم گیری بهتر مدیران منتهی می شود. مهم‌ترین توانمندی دانش‌آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره‌برداری به‌موقع از اطلاعات است. این رشته در دانشگاه پیام نور در چهار گرایش سیستم های اطلاعاتی پیشرفته - کسب کار الکترونیک - مدیریت منابع اطلاعاتی - مدیریت دانش ارائه شده است که این گرایش ها در 8 واحد درسی با هم تفاوت دارند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات  :


ترم دوم (مشترک همه گرایشها) :


تئوریهای مدیریت پیشرفته (2 واحد)
مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات (2 واحد)
سیستم اطلاعات مدیریت پیشرفته (2 واحد)
مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته (2 واحد)
سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان (2 واحد)
مدیریت دانش (2 واحد)


 ترم سوم گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی پیشرفته :

سیستم های خبره (2 واحد)
سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری(2 واحد)
مدل سازی اطلاعات سازمان (2 واحد)
مهندسی نرم افزار به کمک کامپیوتر (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش کسب کار الکترونیک :

کسب و کار الکترونیکی (2 واحد)
خدمات الکترونیکی (2 واحد)
دولت الکترونیکی (2 واحد)
بازاریابی الکترونیکی (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش مدیریت منابع اطلاعاتی :

داده کاوی و انبار داده ها (2 واحد)
درگاه ها و دروازه ها در شبکه(2 واحد)
سیستم مدیریت محتوا (2 واحد)
معماری سازمانی (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش مدیریت دانش :

استراتژی های مدیریت دانش (2 واحد)
مدیریت دانش در سازمانها (2 واحد)
فرآیندهای مدیریت دانش (2 واحد)
فناوری های مدیریت دانش (2 واحد)


ترم چهارم کلیه گرایش ها :

پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروش تحقیق ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)

آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث تئوری مدیریت و منابع انسانی، همچنین با فراگیری مباحث تخصصی و آشنایی با دروس کامپیوتر و IT، امکان برقراری ارتباط با سطوح عملیاتی و هدایت موسسات تولید کننده نرم افزار یا واحدهای نرم افزاری از سازمانهای بزرگ را خواهند داشت و میتوانند در شرکت‌های نرم افزاری مانند همکاران سیستم و پرورش داده‌ها، شرکت‌های سخت افزاری،شرکت‌های ارتباطی و شبکه و شرکت‌های تجاری مانند بانک‌ها و دیگر موسسات مالی و اعتباری به فعالیت بپردازند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد


منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

بازمهندسی فرایندهای کسب وکار(2 واحد)
Workflow modelingAlec sharpArtech house

منطق فازی وهوش مصنوعی(2 واحد)
Artifical Intelligence
Fuzzy logic for business
Stuart Russell
George Bojadziev
Prentice hall
World Scientific

تحلیل آماری(2 واحد)
تحلیل آماری احمدی- نصیریپیام نور

تاثیرفناوری اطلاعات بر مدیریت (2 واحد)
فناوری اطلاعات در مدیریت ریاحی،قطره نبی
پیام نورشهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
مدیریت بازرگانی

هدف

هدف از این رشته عبارت است از آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمانهای بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی به مدیریت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حلهای مختلف در مورد هر مسأله و تصمیم گیری و اجرای تصمیمات متخذه.

گرایشهای مختلف

این رشته دارای گرایش‌های مختلفی می باشد که عبارتند از: بازاریابی، بازرگانی بین الملل و مدیریت مالی که این گرایشها در 26 واحد درسی مشترک بوده و تنها در 8 واحد درسی متفاوت میباشند.

آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث مربوط به بازار، مباحث تدوین استراتژیهای سازمانی، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط با آنها، شناخت فرایندهای فروش، بازاریابی و خدمات به مشتریان زمینه لازم جهت استخدام در واحدهای بازرگانی سازمانها را داشته و نسبت به سایر گرایش های مدیریت با توجه به نبود رشته ای جایگزین از بازار کار مناسبی برخوردارند. ضمن اینکه دانشجویان این رشته با توجه به شناخت کافی از کسب و کار و نحوه ایجاد تجارت موفق شانس زیادی برای موفقیت در حیطه کارآفرینی و تشکیل کسب و کار جدید دارند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

زبان تخصصی(2 واحد)
جزوه زبان تخصصیمیرزاحسن حسینیپیام نور

مدیریت رفتارسازمانی (2 واحد)
مبانی رفتارسازمانیاستیون رابینز(یک جلدی)پژوهشهای فرهنگی

تئوریهای مدیریت پیشرفته(2 واحد)
تئوری های سازمان
مبانی سازمان و مدیریت
استیون رابینز
رضائیان
صفار
سمت

مدیریت استراتژیک (2 واحد)
مدیریت استراتژیک پیشرفته
رضارسولی وعلی صالحیپیام نور

 

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی :ترم دوم کلیه گرایش ها ( 14 واحد)
تحلیل آماری (2 واحد)
منابع انسانی پیشرفته (2 واحد)
سیستم های اطلاعاتی مدیریت پیشرفته (2 واحد)
اقتصاد مدیریت (2 واحد)
تحقیق در عملیات پیشرفته (2 واحد)
حسابداری مدیریت ( 2 واحد)
بازارشناسی و مسائل بازاریابی ( 2 واحد)


 ترم سوم گرایش بازاریابی :

بررسی رفتار مصرف کننده (2 واحد)
بازاریابی صنعتی (2 واحد)
تحقیقات بازاریابی (2 واحد)
سمینار تخصصی در مسائل بازاریابی (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش بازرگانی بین الملل :

حقوق بازرگانی بین الملل (2 واحد)
مدیریت صادرات و واردات (2 واحد)
سازمانهای پولی و مالی بین الملل (2 واحد)
سمینار در مسائل بازرگانی بین الملل (2 واحد)


ترم سوم گرایش مدیریت مالی :

مدیریت سرمایه گذاریها (2 واحد)
بازارها و نهادهای مالی (2 واحد)
حقوق بازرگانی (2 واحد)
سمینار در مدیریت مالی (2 واحد)


ترم چهارم کلیه گرایش ها :

پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروش تحقیق ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)

شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 5/600/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
آشنایی با گرایش‌های رشته عمران در کارشناسی ارشد

مهندسی سازه‌های هیدرولیكی

این گرایش از عمران همچنانکه از اسم آن برمی آید مرتبط با حركت و انتقال مایعات و بطور اخص آب است. این مبحث مهندسی بطور یقین با طراحی پل‌ها، سدها، كانال‌ها، اسكله‌ها ارتباط پیدا می‌كند و همچنین با هر دو موضوع مهندسی محیط زیست و بهداشت نیز مرتبط است. البته تأكید بیشتر این گرایش بر روی طراحی و محاسبه‌ی سازه‌های مرتبط با آب است و مطالعات هیدرولوژیكی، چندان در حیطه‌ی مباحث این گرایش نیست.

بازار کار :

فارغ التحصيلان اين رشته مي توانند در دستگاههاي اجرايي، دانشگاهها و موسسات پژوهشي به عنوان مدير فني، برنامه ريز و سرپرست پروژه، به انجام وظيفه مشغول گردند.

کاربرد :

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمينه هاي مشروحه زير مسئوليت پذيرفته و نقش خود را ايفا نمايند:

-برنامه ريزي و هدايت امور اجرايی مربوط به شبكه هاي انتقالي و توزيع آبياري و سازه هاي وابسته به آن 
-تحقيق در زمينه هاي مختلف سازه هاي آبي 
-تدريس دروس مربوط به سازه های هيدروليكي در آموزشكده‌ها و دانشكده های فني و مهندسی

راه و ترابری

مهندسی راه و ترابری در ارتباط با روش‌های روسازی و زیرسازی و طرح هندسی انواع راه و مباحث مربوط به راه‌آهن و فرودگاه است. بنابراین علاوه بر طراحی كامل راه‌های ارتباطی ماشین‌رو طراحی باند فرودگاه، برج‌های مراقبت و همچنین طرح كامل راه‌آهن اعم از مشخصات فنی و هندسی آن مورد توجه این گرایش است و همانطور که اطلاع دارید رشته عمران در گذشته راه و ساختمان (راه: راه و ترابری، ساختمان: سازه) گفته میشد. این خود بیانگر ریشه دار بودن گرایش راه و ترابری است.

کاربرد

در مهندسی راه و ترابری در مورد طراحی هندسی راه، طراحی روسازی، ترافیک، راه آهن و ... بحث می شود. ههمچنین طراحی پل، تونل در این شاخه هم مطرح می شود.

بازار کار: 

فارغ التحصیلان گرایش راه و ترابری می توانند در شرکت های مشاور مشغول بکار شوند و یا در اداراتی نظیر راه و ترابری، شهرداری و ... استخدام شوند. یکی از دلایلی که بیشتر آقایان این گرایش را انتخاب می کنند، محیط کاری خاص آن است، چون ممکن است محل کار آنها خارج از شهر باشد(مثلا کارهای راهسازی)

ادامه تحصیل :

امکان ادامه تحصیل در گرایش راه و ترابری در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد. یکی از مزایای گرایش راه و ترابری این است که فارغ التحصیلان آن می توانند راحت تر از فارغ التحصیلان گرایش های دیگر جذب هیئت علمی دانشگاه ها شوند.

مهندسی سازه

مهندسی سازه در ارتباط با طراحی پل‌ها، ساختمان‌ها، ساخت تاسیسات نفتی روی خشکی، سدها و غیره می‌باشد. اجزاء تشکیل دهنده مهندسی ساختمان، طراحی و آنالیز سازه می‌باشد. این شامل محاسبه تنش‌ها و نیروهای فعال در ساختمان می‌شود. بعضی از مهندسین ساختمان در زمینه‌های گوناگون و متفاوت دیگر مشغول به کار می‌شوند. از قبیل طراحی هواپیما و فضاپیما و حتی وسایل پزشکی

کاربرد
مهندسی سازه در ارتباط با تحلیل و طراحی سازه ها "ساختمان، پل، سد و ..." می باشد. این گرایش دارای حوزه وسیعی است بنابراین موضوعات متنوعی را می توانید برای انجام پژوهش و پایان نامه انتخاب نمائید. موضوعاتی مانند:

- سازه های فولادی و مسائل مرتبط با آن ها
- سازه های بتن مسلح و مسائل مرتبط با آن ها
- سازه و زلزله
- روش های تحلیل سازه ها

بازار کار

علیرغم اینکه این گرایش، پذیرش و در نتیجه فارغ التحصیل زیادی دارد، اما بازار کار خوبی دارد. چون این گرایش طیف وسیعی از کارهای عمرانی را تحت پوشش قرار می دهد. فارغ التحصیلان گرایش سازه می توانند در شرکت های مشاور به کار طراحی بپردازند، یا کار نظارت انجام دهند و یا به پیمانکاری روی آورند. همچنین امکان استخدام آن ها در وزارتخانه ها (راه و ترابری، مسکن و شهر سازی، نیرو و ...) ادارات دولتی نظیر (استانداری، شهرداری، اداره گاز و ...) و نیز شرکت های خصوصی وجود دارد.

ادامه تحصیل

امکان ادمه تحصیل در داخل کشور در مقاطع بالاتر (دکترا و فوق دکترا) وجود دارد.

مهندسی خاک وپی

کاربرد

فعالیتهای عمرانی موضوع این دوره کارشناسی ارشد، عمدتاً بخشی از فعالیتهای موضوع دوره کارشناسی مهندسی عمران یعنی همان بخش پایه ای خاک است و تفاوت این دو تنها در سطح تخصص مورد نیاز می باشد. حجم قابل ملاحظه ای از نیاز تخصصی در زمینه مکانیک خاک و پی توسط کارشناس عمران برآورده می شود. تاسیس این دوره تنها برای برآوردن آن بخشی از نیازهای تخصصی است.

بازار کار

فارغ التحصیلان این مجموعه زمینه فنی کافی را برای احراز مشاغل زیر را دارند:
الف: همکاری با وزارتخانه ها و سازمانهای مسول برنامه ریزی، طرح و نظارت طرحهای عمرانی نظیر وزارت راه و ترابری – وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداریها و ...
ب: همکاری با مهندسین مشاور جهت مشارکت در طرح و نظارت طرحهای عمرانی
ج: همکاری با ارگانهای ونهادهای که با مسائل عمرانی در ارتباط هستند.

مهندسی عمران -محیط زیست

کارشناسی ارشد مهندسی عمران محیط زیست، دوره ای است آموزشی- پژوهشی با تاکید بیشتر بر روی آموزشی، مرکب از تعدادی دروس نظری، کاربردی و آزمایشگاهی و برنامه تحقیقاتی در زمینه مهندسی محیط زیست جهت افزایش اطلاعات کارشناسان مهندسی عمران در راستای ایجاد زمینه کافی جهت درک و توسعه و کاربرد تکنیک های موجود برای حفظ و حراست از محیط زیست.

کاربرد

هدف دوره کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست، آموزش افرادی است که دارای توانائیهای لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط – زیست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی مورد نظر این برنامه عبارتند از:

1- شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک وهوا
2- طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی
3- کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد
4- برنامه ریز و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیطی

مدیریت ساخت

هدف دوره، تربيت دانش آموختگانی است که از توانايی و دانش کافی در جهت برنامه ريزی، کنترل و مديريت پروژه­ها برخوردار باشند. از طرف ديگر اين گرايش فقط محدود به مديريت نيست بلکه مهندسی را نيز در بر مي­گيرد. به عبارت ديگر فارغ التحصيلان اين رشته مهارت­های لازم در تمام زمينه های مديريت مانند امور قراردادها، برنامه ريزی و کنترل پروژه ها، هدايت و رهبری منابع انسانی را کسب می کنند، همچنين با زمينه های فناوری و اجرای سازه های مهم مانند پل ها، بنادر، سيلوها و ساختمان های مسکونی و اداری و مواد و مصالح ساخت آشنا می شوند.

کاربرد

 دانش آموختگان اين دوره می توانند علاوه بر آموزش و يا پژوهش در دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتی، در مديريت و اجرای تمام پروژه های عمرانی فعاليت نمايند. بر همين اساس تمامی وزارتخانه ها و سازمان­های دست اندرکار ساخت و ساز مانند وزارت راه و ترابری، وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت نفت، وزرات نيرو، وزارت صنايع، شهرداري­ها، نظام مهندسی و شرکت­های مشاور و پيمانکار مي­توانند از همکاری دانش آموختگان اين دوره در جهت ارتقاء کيفی و کاهش مدت و هزينه پروژه­ها بهره بگيرند.

بازار کار :

از آنجا که این فارغ التحصیلان علاوه بر تواناییهای یک کارشناس عمران، در زمینه مدیریت نیز دارای معلومات بیشتری میباشند، بدین جهت کارایی بیشتری نیز دارند و می‌توانند در تمام محیطهای جذب فارغ التحصیلان کارشناسی مشغول به کار گردند و مسئولیتهای برنامه ریزیی و اجرائی پروژه ها را بعهده بگیرند.


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش راه و ترابری)در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش راه و ترابری کليک کنيد


منابع ترم اول دوره دانشپذیری راه و ترابری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

ریاضیات عالی مهندسی(3 واحد)
ریاضیات  مهندسیعبداله شیدفردالفک

طرح روسازی پیشرفته(3 واحد)
نشریه234سازمان مدیریت وبرنامه ریزیسازمان مدیریتسازمان مدیریت

طرح هندسی راه پیشرفته(3 واحد)
نشریه161سازمان مدیریت وبرنامه ریزیسازمان مدیریتسازمان مدیریت
جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته(گرایش سازه ها)در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود گرایش سازه ها کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری سازه های هیدرولیکی:

نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

ریاضیات عالی مهندسی(3 واحد)
ریاضیات  مهندسیعبداله شیدفر
دالفک

هیدرولیک پیشرفته(3 واحد)
هیدرولیک کانالهای بازسیدمحمودحسینیدانشگاه امام رضا

روش اجزاء محدود(3 واحد)
روش المانهای محدودراکی ترجمه علی کاوهعلم و صنعت


منابع ترم اول دوره دانشپذیری مدیریت ساخت:نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

مدیریت مالی و حسابداری پروژه(3 واحد)
حسابداری و مدیریت مالی مدیرانبختیاریمدیریت صنعتی

تحقیق در عملیات(3واحد)
مهندسی سیستممحمد کاراموزدانشگاه امیرکبیر

اصول و مقررات پیمان (3واحد)
مدیریت استراتژیک پروژه
محمود گلابچی
دانشگاه تهران


منابع ترم اول دوره دانشپذیری سازه:

نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

ریاضیات عالی مهندسی(3 واحد)
ریاضیات  مهندسیعبداله شیدفر
دالفک

دینامیک سازه ها(3 واحد)
دینامیک سازه هاخسرو برگیدانشگاه تهران

تئوری الاستیسیته(3 واحد)
مبانی تئوری الاستیسیتهمحمدمهدی سعادت پورصنعتی اصفهانمنابع ترم اول دوره دانشپذیری خاک و پی:

نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

ریاضیات عالی مهندسی(3 واحد)
ریاضیات  مهندسیعبداله شیدفر
دالفک

مکانیک خاک پیشرفته(3 واحد)
مکانیک خاکاتکینسون براندبیتراب

مهندسی پی پیشرفته(3 واحد)
اصول مهندسی ؤئوتکنیک(جلد2)شاپور طاحونیپارس آئین
منابع ترم اول دوره دانشپذیری محیط زیست:نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

تصفیه آب(3 واحد)
اصول تصفیه آبچالکش امیریارکان دانش

شناخت محیط زیست(3واحد)
شناخت محیط زیستدانیل بوتکین
مترجم وهاب زاده
جهاد دانشگاهی
مشهد

آلودگی هوا و روشهای کنترل آن (3واحد)
مهندسی کنترل آلودگی هوا
نودل دنورز
مترجم ایوب ترکیان
دانشگاه صنایع و
معادن ایرانجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد راه و ترابری در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 11 واحد)ترم سوم ( 6 واحد)
مهندسی ترافیک پیشرفته ( 3 واحد)طرح و محاسبه راه آهن ( 3 واحد)
مدیریت و نگهداری راه ( 3 واحد)تکنولوژی عالی بتن ( 2 واحد)
سمینار ( 2 واحد)آز قیر و آسفالت ( 1 واحد)
طراحی فرودگاه ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورتکنولوژی حمل و نقل ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  کاربرد فتوگرامتری GIS و دورکاوی ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد سازه های هیدرولیکی در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
طراحی هیدرولیکی سازه ها ( 3 واحد)روشهای عددی در مهندسی آب ( 3 واحد)
سدهای خاکی ( 3 واحد)هیدرودینامیک ( 3 واحد)
سمینار ( 2 واحد)سدهای بتنی ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 6 واحد)
آموزش محورمدلهای هیدرولیکی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد) +  زمین شناسی مهندسی پیشرفته ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت ساخت در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 8 واحد)ترم سوم ( 9 واحد)
روشهای ساخت 1 ( 3 واحد)روشهای ساخت 2 ( 3 واحد)
تحلیل و طراحی سیستمها ( 3 واحد)مدیریت کارگاه و ایمنی ( 3 واحد)
سمینار ( 2 واحد)تکنولوژی عالی بتن  ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورماشین آلات ساختمانی ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد سازه در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 11 واحد)ترم سوم ( 8 واحد)
روش اجزاء محدود ( 3 واحد)سازه های بتن آرمه پیشرفته ( 3 واحد)
پایداری سازه ها ( 3 واحد)سازه های فضایی ( 2 واحد)
سمینار ( 2 واحد)طراحی ساختمانها در برابر زلزله ( 3 واحد)
سازه های فلزی پیشرفته ( 3 واحد)


ترم چهارم  :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورتئوری صفحات و پوسته ها  ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)

شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
مدیریت دولتی

هدف

هدف از این رشته عبارت است از: آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمانها، اداره ها و شرکتهای دولتی و خصوصی و نیز آشنایی دانشجویان با کاربرد روشهای علمی در مدیریت.

نقش و توانایی

فارغ التحصیلان می توانند مشاغلی از قبیل کارشناس اداری، امور کارکنان، تشکیلات و روشها، طبقه بندی مشاغل، حقوق و دستمزد، برنامه ریزی پرسنلی و نظایر آن و قبول مسئولیت در سمت مدیران سطوح میانی و سرپرستی واحدهای اداری و خدماتی وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و شهرداریها را عهده دار شوند.

گرایش ها

این رشته در سطح کارشناسی ارشد در 5 گرایش تشکیلات و روش‌ها، مدیریت منابع انسانی، مدیریت سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت تحول و مدیریت مالی دولتی ارائه می شود. گرایش‌های مذکور در 24 واحد درسی مشترک بوده و تفاوت آنها در 8 واحد درسی است.

آینده شغلی :

این رشته به دلیل برخورداری از گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های گوناگون دارای بازار کار وسیع در بخش‌های دولتی و خصوصی می‌باشد. فارغ التحصیلان این رشته در زمینه‌های تشکیلات سازمانی، منابع انسانی، سیستم‌های اطلاعاتی و دیگر مباحث مطرح در مدیریت در سطوح کارشناسی و مدیریتی در بخش خصوصی و دولتی قادر به فعالیت می‌باشند، همچنین این فارغ التحصیلان بعنوان مشاور یا مجری در زمینه سیاست‌گذاری‌های بخش دولتی می‌توانند فعالیت کنند.

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

فرایند خط مشی گذاری(2 واحد)
فرایند خط مشی گذاری عمومیسیدمهدی الوانیدانشگاه علامه

مدیریت رفتارسازمانی (2 واحد)
مبانی رفتارسازمانی
رفتار سازمانی (رویکردی کاربردی)
استیون رابینز
سیدعلی اکبراحمدی
پژوهشهای فرهنگی
پیام نور

سیستم های اطلاعات مدیریت(2 واحد)
سیستم های اطلاعات مدیریت پیشرفتهمحمدعلی سرلکپیام نور

مدیریت منابع انسانی(2 واحد)
مدیریت منابع انسانی
An Introduction of Human Resource
Management
گری دسلر
Wendy Bloisi
پژوهشهای فرهنگی
MC Grow-Hillجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت دولتی  :


ترم دوم (مشترک همه گرایشها) :


زبان تخصصی (2 واحد)
نظامهای اداری تطبیقی پیشرفته (2 واحد)
تئوری های مدیریت پیشرفته (2 واحد)
مدیریت استراتژیک پیشرفته (2 واحد)
تحقیق در عملیات (2 واحد)
تحلیل آماری (2 واحد)


 ترم سوم گرایش مدیریت منابع انسانی :

برنامه ریزی استراتژیک نیروی انسانی (2 واحد)
مدیریت بهره وری نیروی انسانی (2 واحد)
بررسی مسائل مدیریت دولتی ایران (2 واحد)
سمینار تخصصی در مدیریت نیروی انسانی (2 واحد)

 

ترم سوم گرایش مدیریت تحول :

روش های تحقیق در رفتار سازمانی (2 واحد)
نظریه و فرآیند تحول سازمانی (2 واحد)
نظریه ها و فرآیند ارتباطات سازمانی (2 واحد)
سمینار در مسائل رفتاری (2 واحد)


ترم سوم گرایش مدیریت مالی دولتی :

بودجه عمومی و بودجه شرکتهای دولتی (3 واحد)
تصمیم گیری در مسائل مالی (3 واحد)
سمینار تحقیقی در مدیریت مالی (2 واحد)


ترم سوم گرایش تشکیلات و روش ها :

حقوق اساسی در سازمان های دولتی (3 واحد)
طراحی و ایجاد سازمانهای متناسب با عصر اطلاعات (3 واحد)
سمینار تحقیقی در سازمان های اداری ایران (2 واحد)


ترم سوم گرایش مدیریت سیستمهای اطلاعاتی :

نظریه سیستمی (3 واحد)
سیستمهای اطلاعاتی استراتژیک (3 واحد)
کاربرد فن آوری اطلاعات در سازمان (2 واحد)


ترم چهارم کلیه گرایش ها :

پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروش تحقیق ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447 تماس حاصل فرمایید.


 
مدیریت اجرایی

دوره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (EMBA) یا Executive Master of Business Administration معمولاً برای کسانی طراحی می­شود که در حال حاضر در یک سازمان مسئوایت اجرایی به عهده دارند و یا از سالها سابقه و تجربه مدیریتی برخوردارند و قرار است در یک دوره کاملاً کاربردی و فشرده در سطوح بالاتری از مدیریت سازمان خود مشغول به فعالیت شوند.

مثلاً کسی که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده، و قصد دارد در رشته تخصصی خود شرکتی تاسیس کرده و کار اقتصادی کند، با تحصیل در این رشته می­تواند مهارتهای لازم از قبیل نحوه جذب سرمایه، روشهای جذب و استخدام نیروی انسانی، روشهای بازاریابی و تبلیغات و... را فرا گیرد.

نامرتبط بودن رشته کارشناسی دانشپذیران میتواند باعث تلفیق رشته مدیریت با یک رشته تخصصی شده و زمینه پرورش مدیران و کارآفرینان متخصص را فراهم نماید.

ادامه تحصیل :

دانش‌آموختگان رشته مدیریت اجرایی یا MBA می‌توانند در هر یک از رشته‌های مربوط به مدیریت نظیر مدیریت تکنولوژی، مدیریت مالی، رهبری و رفتار سازمانی در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در واقع دانش‌آموختگان هر یک از رشته‌های مرتبط با مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای ادامه تحصیل در همان رشته و یا سایر رشته‌های مدیریتی در آزمون مربوطه شرکت نمایند.

بازار کار :

کاربرد وسیع دانش مدیریت، رویکرد کاربردی این رشته (در مقایسه با سایر رشته‌های مدیریت)، تنوع فعالیت‌ها در این رشته (مشاوره مدیریت، اداره سازمان‌ها یا بخش‌هایی از آن، کارآفرینی، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی) و جوان بودن رشته در کشور باعث شده تا این رشته بازار کار گسترده و سطح درآمد بالایی را برای دانش‌آموختگان به همراه داشته باشد. البته در این رشته توانمندی‌های فردی، علاقه و معلومات گسترده و مطالعات جانبی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموختگان دارد.

تفاوتهای MBA و مدیریت اجرایی

مدیریت اجرایی برای اشخاص باتجربه ای طراحی شده است که بیشتر قصد بالا بردن توانایی خود برای شکل دهی ایده هایشان را دارند تا کسب مهارت در مدیریت و در مقابل MBA بیشتر مورد تقاضای جوانترهایی است که تازه دوره لیسانس خود را به پایان رسانیده اند و هنوز به کاری مشغول نشده اند و تمایل دارند مهارتشان را در مدیریت بالا ببرند .
در حالی که MBA با تئوری های روز مدیریت مرتبط است ، کسانی که در رشته مدیریت اجرایی تحصیل می کنند سعی در افزایش تجارب شخصی دارند.
در مدیریت اجرایی دید مدیریتی تر و  در MBA نگاه فنی به مسائل مدیریتی بیشتر است.

جدول ارائه دروس ترم های بالاتر این رشته در دانشگاه پیام نور:

لطفا جهت دانلود کليک کنيد

منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

زبان تخصصی (3 واحد)
جزوه زبان تخصصیمیرزاحسن حسینیپیام نور

مدیریت مالی و اقتصاد مدیریت(2 واحد)
اقتصاد مدیریتابوالقاسم هاشمیتابان

حسابداری مدیریت (2 واحد)
مدیریت مالیریموند بی نوسمت

دیدگاه استراتژیک (2 واحد)
مدیریت استراتژیک پیشرفتهرضارسولی وعلی صالحیپیام نور
جدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی در دانشگاه پیام نور:ترم دوم ( 16 واحد)
تحلیل رفتار و مدیریت منابع انسانی ( 2 واحد)
مدیریت تکنولوژی و نوآوری (2واحد)
مدیریت طرح های توسعه (2واحد)
مدیریت بازاریابی (2واحد)
سیستم های اطلاعاتی مدیریت (2واحد)
بازرگانی بین الملل (2واحد)
مهارت های عمومی مدیریت ( 2 واحد)
مسائل جاری مدیریت ( 2 واحد)


ترم سوم گرایش استراتژیک ( 6 واحد)ترم سوم گرایش بازاریابی صادرات ( 6 واحد)
برنامه ریزی استراتژیک ( 2 واحد)مدیریت استراتژیک بازاریابی ( 2 واحد)
مدیریت تحول برنامه های استراتژیک ( 2 واحد)تحقیقات بازاریابی ( 2 واحد)
کارگاه تحلیل استراتژی های موفق ( 2 واحد)ارتباطات بازاریابی ( 2 واحد)


ترم چهارم هر دو گرایش :


پژوهش محورپایان نامه ( 4 واحد)
آموزش محورروش تحقیق ( 2 واحد) + سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.


ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.


 
MBA

تعریف و هدف

MBA دوره کارشناسی ارشد مدیریت سازمان و معادل Master of Business Administration  است که به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمانهای اقتصادی - اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است.

رشته MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پیداست تنها مدیریت بازرگانی نیست. از آنجا که در ایران آموزش مدیریت به سه شاخه اصلی بازرگانی، صنعتی و دولتی تقسیم می شود برای اکثر متقاضیان این گمان پیش می آید که MBA تنها در برگیرنده مباحث مدیریت بازرگانی است و به طور مثال برای مدیریت صنعتی باید به سراغ رشته دیگری رفت در حالی که این تصور کاملا اشتباه است. MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل می شود و به صورت مکرر اتفاق می افتد. 

زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان MBA

فارغ التحصیلان این دوره قادر خواهند بود در زمینه های ذیل فعالیت نمایند:

اداره امور واحدهای ستادی سازمانهای تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمانها

اداره و راهبری مؤثر و کارآمد یک سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولید، تحقیق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات

ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه ها و شیوه های اداری آن بخش

کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت های جدید یا ایجاد و اداره سازمانهای جدید

طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعد از کسب تجربیات مدیریتی

بازار کار :

بیشتر کسانی که دارای مدرک MBA می باشند وارد عرصه مدیریت می شوند و در سطوح مختلف مثل مدیر تولید یا بازاریاب یا مدیر مالی  سازمانها مشغول به کار می شوند. گروه دوم وارد کار مشاوره می شوند و در شرکت های مشاوره مدیریت (در ایران مثل سازمان مدیریت صنعتی و...) کار می کنند.  البته با توجه به این که رویکرد کنونی دنیا، رویکرد کار آفرینی است ما باید فارغ التحصیلان MBA را تشویق کنیم تا خودشان کسب و کار راه بیاندازند.
همچنین بازار کار MBA در خارج از کشور نیز از جایگاه مطلوبی برخوردار است و کشور های آمریکا و کانادا در جذب متخصصین این رشته درنگ نمی کنند.


منابع ترم اول دوره دانشپذیری:


نام درس (تعداد واحد درسی)

    منابع درسی                   مولف-مترجم         ناشر        

زبان تخصصی(3 واحد)
جزوه زبان تخصصیمیرزاحسن حسینیپیام نور

تئوریهای مدیریت(3 واحد)
تئوری های سازمان
مبانی سازمان و مدیریت
استیون رابینز
رضائیان
صفار
سمت

مدیریت استراتژیک (3 واحد)
مدیریت استراتژیک پیشرفتهرضارسولی وعلی صالحیپیام نورجدول ارائه دروس ترم های بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت MBA در دانشگاه پیام نور:


ترم دوم ( 12 واحد)ترم سوم ( 12 واحد)
تصمیم گیری کمی برای مدیران ( 3 واحد)مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات ( 3 واحد)
تئوری های مدیریت 2 ( 3 واحد)مدیریت تحول ( 3 واحد)
مدیریت اسلامی ( 3 واحد)برنامه ریزی استراتژیک در عمل ( 3 واحد)
مدیریت رفتار سازمانی و منابع انسانی ( 3 واحد)تفکر و دیدگاه استراتژیک ( 3 واحد)


ترم چهارم ( 6 واحد)ترم پنجم ( 4 واحد)
کارگاه تحلیل استراتژی های موفق ( 3 واحد)پژوهش محور = پایان نامه ( 4 واحد)
مدیریت مالی و حسابداری ( 3 واحد)آموزش محور = روش تحقیق ( 2 واحد) +سمینار ( 2 واحد)


شهریه کلاس های ترم اول دانشپذیری :

شهریه مصوب وزارت علوم مبلغ 6/300/000 ریال می باشد که دانشپذیران محترم جهت اطلاع از نحوه تخفیفات می توانند با مسوول امور مالی موسسه هماهنگ نمایند.ارتقاء تحصیلی کارشناسی ارشد با طرح فراگیر دانشگاه پیام نور

 
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره
22886447-021 تماس حاصل فرمایید.